Desmond T. Doss: 2. Dünya Savaşının Ünlü Ordu Doktoru

Ekim 10, 2020

Desmond Doss 7 Şubat 1919’da Lynchburg, Virginia’da William ve Bertha Doss’un oğlu olarak dünyaya geldi. Doss, erkek kardeşi Harold Doss ve kız kardeşi Audrey Doss dahil olmak üzere üç çocuktan biriydi. Babası marangozluk işi yapıyordu, annesi ise hem ev hanımı hem de ayakkabı fabrikası işçisiydi. Doss, güçlü bir dini yetiştirme ile büyütüldü ve tüm hayatı boyunca dindar bir Yedinci Gün Adventistiydi. Annesinin cesaretlendirmesiyle Desmond Doss, Şabat ayında şiddete karşı ve vejeteryanlığa sıkı bir bağlılıkla erken yaşta aşılandı. “Büyük Buhran” döneminde büyüyen Doss, yerel Lynchburg Kereste Şirketi’nde erken yaşta çalışmaya zorlandı. Daha sonra İkinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesinden önce Newport News, Virginia’da bir tersanede iş buldu.

Hacksaw Ridge’in tepesindeki Desmond Doss’un resmi. 
İşte burada Doss 75’ten fazla yaralı askeri güvenli bir yere indirdi.

II.Dünya Savaşı Başlangıcı: Doss, Birleşik Devletler Ordusuna Katıldı

Desmond Doss hala Newport News tersanesinde çalışırken, Pearl Harbor Japon kuvvetleri tarafından saldırıya uğradı. Vicdani retçi olmasına (ve tersane görevleri nedeniyle askerlik hizmeti için erteleme teklif edilmesine) rağmen, Doss orduya katılmaya ve ülkesine bir şekilde hizmet etmeye mecbur hissetti. 1 Nisan 1942’de Doss, Camp Lee, Virginia’da Amerika Birleşik Devletleri Ordusu’na katıldı ve daha sonra 77. Piyade Tümeni ile eğitimi tamamlamak üzere Güney Carolina, Fort Jackson’a gönderildi. Dini inançları ve öldürmeyi (hatta bir silah taşımayı) reddetmesi nedeniyle Doss, orduda hizmet etme arzusu geleneksel hizmet gereklilikleriyle çeliştiğinden, Ordu yüksek komutanlığıyla zorlu bir savaşla karşı karşıya kaldı. Bununla birlikte, Desmond Doss bir ordu doktoru olmak için eğitim aldı.

Desmond Doss’un Başkan Harry Truman’dan Onur Madalyası aldığı resmi.

İkinci Dünya Savaşı devam ederken, Desmond Doss ve birimi Guam ve Filipinler’i ele geçirmek için yapılan operasyonlara katıldı. Cesaretinden dolayı, düşman ateşi altında çok sayıda yaralı askere yardım ettikten sonra iki Bronz Madalya ile ödüllendirildi. Savaş sırasında Amerikan kuvvetleri, “Maeda Escarpment” (oradaki güçlü düşman direnişi nedeniyle Amerikalılar için “Hacksaw Sırtı” olarak da bilinir) olarak bilinen bir sırt boyunca Japonlarla yoğun bir çatışmada kilitlendi. Amerikan birlikleri, yaklaşık 100 metre yüksekliğindeki sırtı tırmanmak için kargo ağlarını kullanarak, Japonların elindeki sırta birçok kez muazzam kayıp oranlarını engellemek için çalıştı.

Desmond Doss ve taburu sırttan yalnızca düşman havan, topçu ve makineli tüfek ateşi ile püskürtülmek üzere gönderilmişti. Japon kuvvetleri tarafından kesilen düzinelerce Amerikan askeri ve geri çekilme sırasında geride kalan adamları kurtarmanın hiçbir yolu olmayan Doss, sırta kalmanın görevi olduğuna karar verdi; tamamen yalnız ve düşman bölgesinde. Yaklaşan ölüm (veya Japonlar tarafından yakalanma) olasılığı ile karşı karşıya kalan Doss, yere düşmüş Amerikan birliklerine sessizce tıbbi yardım sağladı. Sonra Doss, yaralı askerlerin her birini uçurumun kenarına sürükledi ve burada onları halatla aşağıdaki Amerikan kuvvetlerine indirdi. Doss yaralı yoldaşlarını birbiri ardına güvenli bir yere geri getirmek için bolca da dua etti, “Tanrım, lütfen bana yardım et, bir tane daha al…”

Japonlar tarafından görülmesine (ve pozisyonunda aşırı havan ve makineli tüfek ateşine maruz kalmasına rağmen, Doss yaklaşık yetmiş beş yaralı askeri, dik sırttan güvenli bir yere indirmeden önce dost hatlarına çekmeyi başardı.

Desmond Doss, bu çetin sınavın ardından dinlenme fırsatını asla değerlendirmedi ve Okinawa’ya devam eden saldırılarında taburuyla devam etmekte ısrar etti. Askeri hayatı sırasında Doss, 21 Mayıs 1945’te tahliye edilmeden önce, dört kez yaralandı, sol kolunda bir kırılma (keskin nişancı mermisinden) ve bir el bombası patlaması sonucu vücuduna yaklaşık on yedi parça şarapnel gömüldü.

Asker hayatlarını kurtarmaya olan cesareti ve kararlı bağlılığından dolayı Desmond Doss, daha sonra 12 Ekim 1945’te Başkan Harry Truman tarafından Onur Madalyası ile ödüllendirildi. Tören sırasında Doss, daha sonra “benim zamanım geldiğinde yukarı çıktım… Başkan Truman… çıktı ve çizgiyi aştı, beni ellerimden yakaladı, eski bir arkadaşmışım gibi elimi sıktı. tüm hayatı boyunca biliyordu. Bana gerilme şansı bile vermedi.” dedi.

Daha sonraki yaşamda Desmond Doss.

Desmond Doss 2. Dünya Savaşı Sonrası Hayatı

Savaşın ardından Desmond Doss, sivil hayata yeniden uyum sağlamakta sayısız zorlukla karşılaştı. Savaş yaraları nedeniyle yüzde doksan engelli ilan edildi ve savaşla ilgili çeşitli tıbbi sorunlar nedeniyle hastanelerde yaklaşık altı yıl geçirdi. Savaşın bir sonucu olarak Doss, Filipinler’deki çıkartma sırasında Leyte adasında kaptığı tüberküloz nedeniyle beş kaburga kemiğini ve bir akciğerini de kaybetmişti. Bunun için Doss, birkaç yıl boyunca yüksek dozda antibiyotik almaya zorlandı; bu daha sonra onu tamamen sağır yaptı (1976). Neredeyse on üç yıl boyunca tam bir sessizlik içinde yaşadıktan sonra, Doss daha sonra kendisine özel üretilmiş işitme duyusu sağlayan bir koklear implant alabildi.

Desmond Doss, hayatının geri kalanında ordudan mütevazı bir emekli maaşı aldı. Ancak karısı Dorothy Doss, kocası ve oğulları Desmond Junior’a ek gelir sağlamak için tam zamanlı hemşire olarak çalışmaya zorlandığı için fonlar ailesi için yetersiz kaldı. Küçük aile daha sonra Doss’un meyve ve sebze yetiştirdiği ve yarı zamanlı olarak marangoz ve satıcı olarak çalıştığı Georgia, Rising Fawn’da dört dönümlük bir çiftlik satın almak için Doss’un Hükümet hayat sigortası poliçelerinden birini kullandı.

Trajik bir şekilde, Desmond Doss’un karısı 1991’de bir araba kazası sırasında öldü. Daha sonra 1993’te hayatının geri kalanında birlikte kaldığı Frances Duman (Frances M. Doss) ile yeniden evlendi. Doss daha sonra 2006’da öldü.

“Bu yüzden dua etmeye devam ettim, Tanrım, lütfen geriye hiç kalmayana kadar bir tane daha almama yardım et. Ben son kalan olmaya razıyım.”
– Desmond Doss

Desmond Doss Eğlenceli Gerçekler

Eğlenceli Gerçek 1: Desmond Doss, Okinawa’da birkaç kez neredeyse öldürülüyordu. Bir Japon askeri daha sonra birçok kez Doss’un gözünün önünde olduğunu hatırladı, ancak silahı sıkışmaya devam ettiği için ateş edemedi.

Eğlenceli Gerçek 2: Desmond Doss, 1945’te “Hacksaw Ridge” de kurtardığı adam sayısı konusunda son derece alçakgönüllüydü. Kurtardığı kişi sayısının sadece elli civarında olduğunu tahmin etmesine rağmen, komutanı sayının 100’e yakın olduğuna inanıyordu. Sayılardaki büyük tutarsızlığı gidermek için ikili daha sonra yetmiş beş kişinin kurtarıldığını iddia ederek uzlaştı.

Eğlenceli Gerçek 3: Hacksaw Ridge’in tepesindeki adamlara yardım ederken, Doss yaralı düşman askerlerini bile tedavi etti. Doss’un yoldaşları daha sonra üzerlerinde Amerikan bandajları olan düşman askerlerine rastladıklarını hatırladılar.

Eğlenceli Gerçek 4: Hacksaw Ridge’in üzerinde on iki saatten fazla dayandıktan sonra Doss, son bir saldırı için taburunun sırtına kadar eşlik etmeyi kabul etti. Saldırı bir Cumartesi günü olduğu için (Yedi Gün Adventistleri için Şabat), Doss ilerlemeden önce İncilini okumasına izin verilmesini istedi. Kahramanca eylemlerinin şerefine, emir komuta zinciri, Doss adanmışlıklarını bitirene kadar saldırıyı beklemeye aldı. Daha sonra savaş sırasında yaralandıktan sonra İncilini kaybetti.

Eğlenceli Gerçek 5: Desmond Doss Orduya ilk katıldığında, silah taşımayı reddettiği için asker arkadaşları tarafından muazzam alay ve tacizlerle karşı karşıya kaldı. Diğer birlikler, özellikle dua vakti ve adanmışlıkları için sık sık onunla dalga geçiyorlardı. Birkaç kez askerler ona ayakkabı ve başka nesneler bile fırlattı. Yine de Doss işkenceden yılmadı ve bağlılığı ve inançlarında kararlı kaldı.

Eğlenceli Gerçek 6: Desmond Doss’un şiddetsizliği vurgulayan dini yetiştirilmesinin yanı sıra, daha sonra silahlardan ve şiddetten kaçınma arzusunun erken yaşta şekillendiğini hatırladı. Doss, genç bir çocukken babası ve amcasının kavgaya girmesini izledi (yoğun bir içki gecesinin ardından). Babası amcasına silah çektikten sonra, Doss’un annesi devreye girdi ve silahı genç Desmond’a vermeyi başardı. Derhal silahı sakladı ve bir silaha en son dokunuş olacağına yemin etti.

Desmond Doss Alıntılar

Alıntı 1: “Diğer tüm insanlar benim için savaşırken burada kalamam.” (Birleşik Devletler Ordusu’na katılmadan önce Doss tarafından alıntı)

Alıntı 2: “Mesih’i bir tüfekle insanları öldürürken hayal edemezdim.”

Alıntı 3: “Babam bu On Emir’i ve güzel bir çerçevede resmedilen Rab’bin Duasını satın aldı ve Altıncı Emrin ‘Öldürmeyeceksin’ resmine bakmıştım. Kabil’in kardeşi Habil’i öldürdüğü bir resim var ve acaba dünyada bir kardeş böyle bir şeyi nasıl yapabilir? Mesih’i hayat kurtardığı için canlandırdım, Mesih gibi olmak, can almak yerine hayat kurtarmak istiyorum ve bu yüzden ilaç alıyorum.”

Desmond Doss Kimdir

Doğum Adı: Desmond Doss

Doğum Tarihi: 7 Şubat 1919

Doğduğu il: Lynchburg, Virginia

Ölüm Tarihi: 23 Mart 2006 (Seksen Yedi Yaşında)

Ölüm Yeri: Piedmont, Alabama

Mezar Yeri: Chattanooga, Tennessee

Eş (ler): Dorothy Schutte (1942’de evlendi; 1991’de öldü); Frances Duman (1993’te evlendi; 2009’da öldü)

Çocuklar: Desmond Doss Jr. (Oğul)

Baba: William Thomas Doss

Anne: Bertha Edward Doss

Kardeşler: Audrey Doss (Kız kardeş); Harold Doss (Kardeş)

Dini Görüşler: Yedinci Gün Adventisti

Meslek (ler): Ordu Doktoru; Çiftçi

Askerlik: Amerika Birleşik Devletleri Ordusu, Tıbbi Bölümü (B Şirketi, 1. Tabur, 77. Piyade Tümeni)

Askerlik Yılları: 1942-1946

Elde Edilen En Yüksek Derece: Onbaşı

Takma ad (lar): “Preacher”

Ödüller / Onurlar: Medal of Honor: Bronze Star; Mor Kalp; Ordu İyi Davranış Madalyası; Amerikan Kampanya Madalyası; 2. Dünya Savaşı Zafer Madalyası; Asya-Pasifik Sefer Madalyası; Filipin Kurtuluş Madalyası; Ordu Başkanlık Birimi Citation; Merit Birim Takdiri;

Sonuç olarak Desmond Doss’un ve İkinci Dünya Savaşı sırasındaki eylemlerinin hikayesi, tehlike karşısında cesaret ve kahramanlık hikayesidir. Doss’un Hacksaw Ridge’deki eylemleri, Tanrı’ya olan sevgisinin, ülke sevgisinin ve yanında savaşanlara olan sevgisinin gerçek bir kanıtıdır. Doss’un eylemleri, Yaralı ve muhtaç olanlarla kalma arzusu olmasaydı, Okinawa’da aksi takdirde kaybedilecek olan birçok hayatın kurtarılmasına yardımcı oldu. Geçmiş zamanların tüm kahramanlarında olduğu gibi, Desmond Doss’un hikayesini ve zorluklar karşısında kahramanlığını asla unutmayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Biyografi

Carl Sagan Kimdir: Cosmos, Soluk Mavi Nokta, Kitapları ve Sözleri

Carl Sagan; Cosmos belgeselinin hem yazarı hem sunucusu, Soluk Mavi Nokta’nın arkasındaki beyin,…

Nikolas Kopernik Kimdir? Hayatı ve Buluşları

Nikolas Kopernik (Nicolaus Copernicus), hayatı boyunca yaptığı çalışmalar ve buluşları sebebiyle…

Enrico Fermi: Nükleer Çağın Mimarı

Enrico Fermi, 1901 yılının Eylül ayında Roma’da dünyaya geldi. Çocukluk döneminde kardeşiyle bir…

Radyoaktivite’nin Annesi: Marie Curie Kimdir? Kısaca Hayatı

Marie Curie bir fizikçi olmasının yanı sıra, kimyager ve radyasyon alanındaki çalışmalarıyla da …

Bilmediğiniz Tüm Yönleriyle: Elon Musk Kimdir?

Elon Musk, (28 Haziran 1971, Pretoria, Güney Afrika doğumlu), elektronik ödeme firması Paypal’ın…

Kristof Kolomb: Kimdir, Hayatı ve Keşifleri

Kristof Kolomb (Christopher Columbus), 1451’de, günümüzde İtalya’nın bir parçası olan Cenova Cum…

Marilyn Monroe: Kimdir, Filmleri, Hayatı ve Ölümü

Döneminin en ünlü oyuncularından biri olan Marilyn Monroe, dünyanın en büyük ve en kalıcı seks s…

René Descartes Kimdir? Biyografisi ve Sözleri

Filozof ve matematikçi René Descartes, varoluş için bir başlangıç ​​noktası tanımladığı için mod…

John Logie Baird: Bisiklet Lambasından Televizyona

İskoç mühendis John Logie Baird, hareket halindeki nesnelerin resimlerini iletebilen ilk mekanik…

Nikola Tesla Kimdir? Hayatı, İcatları ve Sözleri

Nikola Tesla, günümüzde dünya genelinde kullanılan bir elektrik sistemi olan alternatif akım ele…

Copy link
Powered by Social Snap