Çürük Diş ve Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Uygulanacak Çözümler!

Temmuz 4, 2021
Çürük Diş ve Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Uygulanacak Çözümler!

Diş ağrınız varsa, rahatsızlığınızın kökeninin ne olduğunu anlamak ilk yapmanız gereken şeydir. Sonrasında ise ağrıyı, şişliği veya diğer semptomları en doğru yolla nasıl ortadan kaldıracağınızı belirleyebilirsiniz.

Genel bil bir tuzlu suyla durulama ve buzla soğuk kompres uygulaması genelde küçük tahrişleri giderebilse de daha ciddi diş ağrıları durumunda bir diş hekimine görünmek şarttır. Belirtileriniz bir veya iki günden fazla sürerse diş hekiminize uğrayın. Belirtilerinizi nasıl hafifleteceğiniz ve gelecekte ortaya çıkabilecek potansiyel ağrıları nasıl önleyeceğiniz konusunda size rehberlik edebilirler.

Hamilelikteyseniz, çocuk emziriyorsanız veya bitkisel içeriklerden etkilenebilecek herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, aşağıdaki doğal ilaçlardan herhangi birini kullanmadan önce diş hekiminizle konuşmalısınız. Eğer bebeklerde ve yetişkinlerde diş ağrısına ne iyi gelir diye merak ediyorsanız, evde diş ve diş etinize uygulanabilecek yöntemler hakkında daha fazla bilgi edinmek için makalemizi okumaya devam edin.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısına ne iyi gelir?

Diş ağrısına kesin çözümü evde bulunan iyi gelen şeyler ile arıyorsanız, bu liste tam size göre. İşte çürük diş ve diş eti ağrısına iyi gelen 10 şey;

1. Tuzlu Su

Çoğu insan için tuzlu suyu ağzınızı çalkalamak amacıyla kullanmak oldukça etkili bir çözüm yoludur. Tuzlu su, doğal bir dezenfektandır ve dişlerinizin arasına sıkışmış yiyecek parçacıklarını ve kalıntıları gevşetmeye yardımcı olacaktır. Tuzlu su ayrıca iltihaplı diş ağrısına iyi gelir ve ağızdaki yaraları iyileştirmeye destek olur.

Bu yöntemi uygulamak için 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suya karıştırın ve gargara olarak kullanın.

2. Hidrojen Peroksit

Hidrojen peroksit ile gargara yöntemi, ağrıyı ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olan bir yöntemdir. Bakterileri öldürmenin yanı sıra, hidrojen peroksitplağı azaltabilir ve diş eti kanamalarını iyileştirebilir.

Hidrojen peroksiti uygun şekilde seyrelttiğinizden emin olun. Bunu yapmak için yüzde 3 hidrojen peroksiti eşit miktarda suyla karıştırın ve gargara olarak kullanın. Ancak yutmamaya dikkat edin.

3. Buz ile Soğuk Kompres

Yaşadığınız herhangi bir ağrıyı hafifletmek için soğuk kompres kullanabilirsiniz, özellikle de diş ağrınıza herhangi bir travma neden olduysa. Buzla soğuk kompres uyguladığınızda bölgedeki kan damarlarının daralmasına neden olur. Bu da ağrı şiddetini büyük ölçüde azaltır. Soğuk ayrıca herhangi bir şişlik varsa şişliği ve ek olarak iltihaplanmayı da azaltabilir.

Etkilenen bölgeye bir seferde 20 dakika boyunca havluyla sarılmış bir buz torbası tutun. Bunu birkaç saatte bir tekrarlayabilirsiniz.

4. Nane Çayı Poşetleri

Nane çayı poşetleri ağrıyı uyuşturmak ve hassas diş etlerini yatıştırmak için kullanılabilecek seçeneklerden biridir. Nane çayı ayrıca çocuğun ve bebeklerde diş ağrısına iyi gelir.

Bunu yapmak için, etkilenen bölgeye uygulamadan önce kullanılmış bir çay poşetinin soğumasını bekleyin. Bir miktar sıcak olması uygun olacaktır, mümkünse tamamen soğumamış olsun.

Buzla kompres ile benzer bir mantıkla da kullanabilirsiniz. Bunun için kullanılmış bir çay poşetini dondurucuya birkaç dakika koyun ve ardından poşeti dişinize uygulayın.

5. Sarımsak

Binlerce yıldır sarımsak tıbbi özellikleriyle tanınmakta ve kullanılmaktadır. Ağrı kesici olarak çokça kullanılır. Sarımsak, şiddetli çürük diş ağrısına iyi gelir.

Bu yöntemi uygulamak için bir diş sarımsağı ezip bir macun kıvamına getirin ve etkilenen bölgeye uygulayın. Biraz tuz eklemek de faydayı artıracaktır. Alternatif olarak, bir diş taze sarımsağı yavaşça çiğneyebilirsiniz.

6. Vanilya Özü

Vanilya özü, ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilecek alkol içerir ve antioksidan özelliği kanıtlanmıştır. Bu özellikleri sebebiyle birçok alanda kullanılır. Vanilya, kırık ve çekilen diş ağrısına iyi gelir.

Bunu kullanmak için, az miktarda vanilya özünü parmağınıza veya bir dolgulu pamuğa sürün. Günde birkaç kez doğrudan etkilenen bölgeye uygulayın.

Diğer Doğal İlaçlar

Aşağıdaki ilaçları de elbette evde uygulayabilirsiniz, ancak malzemeleri tedarik etmeniz gerekebilir ve her evde bulunmaması mümkündür. Aktarlardan veya online mağaza ortamında kolaylıkla temin edebilirsiniz. Ağzınız, çekilen dişleriniz ve diş etleriniz şu anda muhtemelen hassastır, bu nedenle bu malzemeleri satın alırken kaliteli bir tedarikçi seçtiğinizden emin olun. Doğal ilaçlar, hamilelikte diş ağrısına iyi gelir.

7. Karanfil

Karanfil, tarih boyunca diş ağrılarını tedavi etmek için kullanılmıştır, çünkü yağ, ağrıyı etkili bir şekilde keser ve iltihabı azaltabilir. Doğal bir antiseptik olan öjenol içerir. Karanfil, 20’lik diş ağrısına iyi gelir.

Bu yöntemi uygulamak için az miktarda bir pamuk üzerine karanfil yağı sürün ve etkilenen bölgeye uygulayın. Karanfil yağını, zeytinyağı veya su gibi birkaç damla taşıyıcı yağ ile seyreltmek isteyebilirsiniz. Bunu günde birkaç kez yapın.

Ayrıca küçük bir bardak suya bir damla karanfil yağı ekleyebilir ve gargara yapabilirsiniz.

8. Guava Yaprakları

Guava yaprakları, yaraları iyileştirmeye yardımcı olabilecek anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Guava yaprakları, dolgulu diş ağrısına iyi gelir.

Bu yöntemin uygulanması oldukça basit, taze guava yapraklarını çiğneyin veya gargara yapmak için ezilmiş guava yapraklarını kaynar suya ekleyin.

9. Buğday Çimi

Buğday çimi sayısız iyileştirici özelliklere sahiptir ve birçok sağlık faydasıyla ön plana çıkan alternatiflerden biridir. Ağzınızdaki iltihabı hafifletebilir ve enfeksiyonları önleyebilir. Yüksek klorofil içeriği bakterilerle de savaşabilir. Buğday çimi, apseli diş ağrısına iyi gelir.

Yöntemi uygulamak için gargara olarak buğday çimi suyu kullanın.

10. Kekik

Kekik güçlü antibakteriyel ve antioksidan etkisiyle bilinir, diş ağrılarını ortadan kaldırmak konusunda da oldukça etkilidir. Kekik, kaplama diş ağrısına iyi gelir.

Bu yöntemi uygulamak için kekik yağı veya kekik bitkisi kullanabilirsiniz. Yağı suyla seyrelttikten sonra etkilenen bölgeye uygulayın. Kekik bitkisini ise suda kaynatabilir ve sonrasında bu suyu pamukla birlikte diş ağrısı olan bölgeye uygulayabilirsiniz. Gargara da yapabilirsiniz.

Hangi Aşamada Diş Doktoruna Görünmeliyiz?

Eğer normal veya apseli diş ağrınız çekilmeyecek derecede şiddetliyse veya daha ciddi bir tıbbi sorundan kaynaklanıyorsa, iyi bir diş doktoruna görünmek ilk atmanız gereken adımdır. Çocuğun yeni çıkan veya kırık diş ağrısı tıbbi yardım gerektirecektir, özellikle de yirmilik veya kırık diş söz konusu ise doktorunuzla görüşmelisiniz. Diş hekiminiz ağrının sebebini belirleyebilir, ek olarak gerekli adımları atmanız için size tavsiyelerde bulunabilir.

Ek olarak diş ağrınız aşağıdaki belirtilerin herhangi birine sebep oluyorsa da bir doktora görünmelisiniz.

  • ateş
  • nefes alma veya yutma güçlüğü
  • bir veya iki günden fazla süren bir ağrı
  • ağrı sebebiyle şişme
  • yemek yerken acı çekme
  • anormal derecede kırmızı hale gelen diş etleri
  • iltihaplı diş ve irin oluşumu
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Sağlık

Epidemik Hastalık: Pandemik İle Olan Farkları Nelerdir?

11 Mart 2020’de Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü, dünya çapında bir salgın olan yeni tip koro…

Saç ve Kıl Yeme Hastalığı: Rapunzel Sendromu

Saç ve Kıl Yeme Hastalığı Nedir Saç ve kıl yeme hastalığı olarak da bilinen Rapunzel Sendromu…

Uyuşturucunun Etkisi: Vücuttan Kaç Günde Çıkarlar?

Vücuttaki uyuşturucunun etkisi büyük ölçüde farklılık gösterir. Örneğin, LSD’nin …

Obsesif Kompulsif Bozukluk (Takıntı) Nedir? Testi ve Tedavisi

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) hastalığı, sizi tekrarlayan davranışlar (kompulsiyonlar) yapmay…

Alkol Bağımlılığı Nedir? Belirtileri, Testi Ve Tedavisi

Alkolizm olarak da bilinen alkol bağımlılığı, hayatın her kesiminden insanı etkileyebilecek bir …

Sürekli Uyku Hali Neden Olur? Uyuşukluğa Genel Bakış

Gün içinde anormal derecede uykulu veya yorgun hissetmek kısaca uyuşukluk olarak tanımlanabilir….

İmplant Diş ve Köprü İmplant Fiyatları 2021

İmplant fiyatları; Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından 2021 yılı için hazırlanan rehber tarfif…

Tourette Sendromu Nedir: Belirtileri Ve Tedavisi

Adını, Gilles de La Tourette’den alan Tourette sendromu nörolojik bir hastalıktır. Tekrarlanan, …

Karın (Mide) Guruldaması: Ciddi Ortam Katili

Karından ve bağırsaktan gelen guruldama sesleri, genellikle sindirim sırasında ince ve kalın bağ…

Saç Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır, Fiyatları ve Sonuçları

Saç ekimi en popüler saç restorasyon tedavilerinden biridir. Son zamanlarda daha fazla ilgi görm…

Copy link
Powered by Social Snap