1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Conn Sendromu (Birincil Aldosteronizm)

Conn Sendromu (Birincil Aldosteronizm)

conn sendromu nedir

Conn Sendromu Nedir?

Conn sendromu (aynı zamanda Birincil aldosteronizm olarak da adlandırılır), kandaki sodyum ve potasyumu kontrol eden aldosteron hormonunun aşırı üretiminin neden olduğu nadir bir durum demektir. Durum, kan basıncını kontrol etmek için ilaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleri gerektirir. Bazı durumlarda Conn sendromu ameliyatı tedavi için gerekebilir.

Conn Sendromu (Birincil Aldosteronizm) Nedir?

Conn sendromu, adrenal bezlerin, sodyum ve potasyum atılımını kontrol etmeye yardımcı olan steroid hormonu aldosteronunu çok fazla ürettiği anlamına gelir. Böbreküstü bezleri, her bir böbreğin üstünde iki küçük üçgen bezdir.

Bu durum, aldosteronun bir veya iki adrenal bez tarafından aşırı üretiminden kaynaklanır. Her iki bez tarafından aşırı aldosteron üretimi, bir adrenal bezde kanserli olmayan kitleler veya çok nadiren kanserli tümörler, aldosteronun aşırı üretimine neden olabilir.

Birincil aldosteronizm genellikle yüksek tansiyon ve kandaki düşük potasyum seviyeleri ile kendini gösterir. Kontrol edilmeden bırakıldığında, yüksek tansiyon kalp krizi ve felç gibi komplikasyon riskinizi artırırken, düşük potasyum kalp ritmi düzensizliklerine neden olabilir.

Risk Faktörleri

Herkes Conn sendromu geliştirebilir. Ancak şunlara sahipseniz, bu duruma sahip olasılığınız daha yüksektir:

 • Düşük kan potasyum seviyeleri (hipokalemi).
 • 30 yaşından önce başlayan yüksek tansiyon.
 • Yönetilmesi için üç veya daha fazla ilaç gerektiren yüksek tansiyon.
 • Adrenal kitle.

Conn Sendromu’na Neden Olan Nedir

Bu sendrom, aldosteronun adrenal bezlerin kendileri tarafından aşırı üretiminden kaynaklanır. Bu hormon vücudun su ve sodyum (tuz) dengesini, kan hacmini ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur.

Bazı durumlarda, birincil aldosteronizm, adrenal bezlerin birinde veya her ikisinde bulunan iyi huylu veya kanserli olmayan tümörlerden kaynaklanır.

Nadiren, birincil aldosteronizm kalıtsal bir bozukluk nedeniyle ortaya çıkar. Son derece nadir durumlarda, adrenal bezlerin birinde veya her ikisinde bulunan kanserli tümörler birincil aldosteronizme neden olur.

Belirtileri Nelerdir

Conn sendromu

Birincil aldosteronizm veya Conn sendromu genellikle düşük potasyum ile yüksek tansiyona neden olur.

Diğer semptomlar şunları içerebilir:

 • Aşırı susuzluk
 • Yorgunluk
 • Sık idrara çıkma
 • Baş ağrısı 
 • Kas krampları 
 • Görsel rahatsızlıklar
 • Zayıflık veya karıncalanma

Sorumluluk Reddi: Dusge, tüm bilgilerin gerçeklere dayalı olarak doğru, kapsamlı ve güncel olduğundan emin olmak için her türlü çabayı göstermiştir. Ancak bu makale, lisanslı bir sağlık mesleği mensubunun bilgi ve uzmanlığının yerine kullanılmamalıdır. Herhangi bir ilaç almadan önce daima doktorunuza veya başka bir sağlık uzmanına danışmalısınız. Burada yer alan ilaç bilgileri değişebilir ve olası tüm kullanımları, talimatları, önlemleri, uyarıları, ilaç etkileşimlerini, alerjik reaksiyonları veya yan etkileri kapsaması amaçlanmamıştır. Belirli bir ilaç için uyarıların veya diğer bilgilerin bulunmaması, ilaç veya ilaç kombinasyonunun tüm hastalar veya tüm spesifik kullanımlar için güvenli, etkili veya uygun olduğunu göstermez. Detaylı bilgi için: tıbbi sorumluluk reddi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap