1. Ana Sayfa
 2. Keşfet
 3. Çok Şey İfade Ediyorlar: Renklerin Anlamları

Çok Şey İfade Ediyorlar: Renklerin Anlamları

Çok Şey İfade Ediyorlar: Renklerin Anlamları

Renkler hayatımızda çok önemli bir rol oynar. Sarı, kırmızı, mavi, yeşil, turkuaz ve daha nicesi… Her bir rengin farklı anlamları vardır ve düşüncelerimizi, karar verme sürecimizi ve ruh halimizi etkiler. Kısacası renkler; düşündüğümüzden çok daha güçlüdür. 

Renklerin Gücü

Öncelikle tüm renklerin eşit yaratılmadığına dikkat çekmek isteriz. Bazı renkler benzer olsa da (maviturkuaz gibi) aynı duyguları çağrıştıracakları anlamına gelmez. Renklerin anlamını gerçekten öğrenmek için öncelikle, renklerin bir şeyleri değiştirebileceğini kabul etmiş olmalıyız. Dikkat ettiyseniz, ne kadar çabalasanız da duygularınıza hakim olamazsınız. Bu durumda etkili olan birçok etmen vardır ve etmenlerden biri tahmin edeceğiniz üzere; renklerdir. Dilerseniz inceleyeceğimiz 12 renk ve anlamlarına geçelim.

Renklerin Anlamlarına Genel Bakış

 • Kırmızı Renk

Kırmızı, tutku ve enerjinin rengidir. Başka hiçbir renkte olmayan bu özelliğiyle kırmızı, dikkat çekiyor ve bizi harekete geçmeye motive eden güçlü bir enerji yayıyor. Cinsellikle de bağlantılı olduğu bilinen kırmızı rengi, derin ve samimi tutkuyu harekete geçirir. Tüm bunların dışında birçok yerde dikkat ve tehlike gibi uyarılar amacıyla da kullanılır. 

 • Turuncu Renk

Coşku ve duygunun rengi olan turuncu, sıcaklık ve neşe yayar. Bunun haricinde duygusal güç sağlayan sevecen bir renk olarak kabul görür. İyimser ve canlandırıcı etkiye sahip olmasının yanı sıra, hayata pozitiflik katar ve sosyal iletişimi, yaratıcılığı teşvik eder. Kısacası genç ve enerjik bir renktir. 

 • Sarı Renk

Mutluluk ve iyimserliğin rengidir. Sarı, dünyaya renk (!) getiren neşeli ve eğlenceli bir renktir. Aynı zamanda beynin mantıksal lobunu etkilediği için, öğrenmeyi kolaylaştırdığı bilinirken bir yandan da düşünce ve merak uyandırır.

 • Yeşil Renk

Yeşil, uyum ve sağlığın rengidir. Bedenimizi ve zihnimizi canlandıran rahatlatıcı bir etkisi vardır. Ayrıca duygularımızı dengeler ve kendimizi güvende hissetmemizi sağlar. Tüm bunların dışında şans getirdiğine de inanılıyor. 

 • Turkuaz Rengi

Sakinliğin ve berraklığın rengi olan turkuaz, duyguları dengeler ve empati duygusunu artırır. Sakinleştirici etkisiyle konsantrasyonu artıran pozitif bir zihinsel enerji yayar. 

 • Mavi Renk

Mavi güven ve sadakatin rengi olmasının yanı sıra, ruhu sakinleştiren ve rahatlatan bir etkisi vardır. Kendimizi güvende hissetmemizi sağlarken, dürüst, güvenilir ve ilgili bir renktir; ona güvenebilirsiniz. 

 • Mor Renk

Mor renk maneviyatın ve hayal gücünün rengidir. Ruhsal büyümeyi teşvik eden mor, doğruluğu ve dürüstlüğü çağrıştırır. Düşüncelerimizi açık bir şekilde ortaya çıkarmamız için bize ilham verir. 

 • Pembe Rengi

Tahmin etmesi pek de zor olmayacağı üzere, sevgi ve şefkatin rengidir pembe. Arkadaş canlısıdır, sempati doludur ve sakinleştirici bir renktir. Hayata neşe ve sıcaklık getirirken, romantizmi çağrıştıran pembe renginin, daha çok kadınsı bir renk olarak kabul gördüğünü de söyleyebiliriz.

 • Kahverengi

Kahverengi istikrarın ve güvenilirliğin rengi olmasının yanı sıra rahatlatıcı ve bilgelik dolu bir renktir. Toprağın rengi olduğu için deşarj etkisi yapar ve dengeli bir ruh hali sağlar.

 • Siyah Renk

Siyah, gücün ve karmaşıklığın rengidir ve aynı zamanda otorite yayar ve güvende hissettirir. Güçlü olmasının yanı sıra korkutucu bir renk olduğunu da belirtelim. Kıyafetlerinizde tercih edecek olursanız, size resmi prestijli ve seksi bir hava katacaktır. 

 • Gri Renk

Gri, uzlaşmanın ve kontrolün rengidir. Tarafsız, duygusuz ve deyim yerindeyse kaya gibi bir renktir. Uzlaşmacı etkisi sebebiyle huzurlu ve rahatlatıcı bir renk olarak kabul görür. 

 • Beyaz Renk

Saflığın, masumiyetin ve barışın rengidir, tüm renklerin dışında temizlik ve sadeliği temsil eder. Zihni tazeleyip arındırarak umut ve netlik sağlarken aynı zamanda açık fikirliliği teşvik eder.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap