Çocuklar İçin Scooter Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Haziran 17, 2021
Çocuklar İçin Scooter Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çocukların gelişimine katkı sağlayan araçlardan biri olan scooter kullanım becerisi ve yaş gruplarına göre çeşitlere ayrılır. Teker sayısı ve düzeni de çocuğun yaşına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Aynı zamanda renk ve model seçenekleri de vardır. Bazı modellerde üst gövde değişebilir, bu sayede ileriki zamanlarda scooterda yıpranma olduğundan tamamen yenisini satın almak yerine parça değişimi yapılabilir. Böylece çocuğun farklı desende ve renkte scooter kullanması da mümkün olabilir.

Çocuklarda motor beceriler üzerinde olumlu etkileri olan scooterlar aynı zamanda çocuklara özgürlük hissi sunar. Çocuklar için scooter seçerken bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

Çocuklar İçin Scooter Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Genellikle çocuklarda scooter kullanımı 2 yaş sonrası için uygundur. 2 ile 4 yaşının arasındaki çocukların kullanım sırasında dengede kalabilmesi adına 3 ya da 4 tekerlekli olan scooter modelleri seçilmelidir. Eğer çocuğun yaşı daha büyükse veya denge konusunda başarılı olduğu düşünülüyorsa 2 tekerlekli olan modeller de satın alınabilir.

Kısacası çocukların daha rahat ve sağlıklı şekilde hareket edebilmesi için kolayca kullanabileceği ve yaşlarına uygun bir scooter almak gerekir. Bu aşamada tekerlek sayısından başka direksiyon boyuna ve scooterın malzemesine de dikkat etmek gerekir.

Tekerlek Sayısı

3 Tekerlekli Scooter Modelleri

Dengeli bir yapıya sahip olan 3 tekerlekli scooter modelleri 2 ile 7 yaş arasındaki çocuklar rahatça kullanabilse de çocuklar büyüdükçe 2 tekerlekli modellere yöneleceklerdir. Önde 2 ve arkada 1 tekerlekli olan modeller direksiyon kontrolünün daha rahat olması sebebiyle aileler ve çocuklar tarafından daha fazla ilgi görür. Kullanımı kolay olan bu modeller sayesinde çocuklar daha çabuk sürmeyi öğrenebilirler, ailelerin ise içleri daha rahat eder. Böylece scooter sürmeyi çabuk öğrenen çocuğun kendine olan güveni de artar. Bunun tam tersine önde 1 arkada 2 tekerlekli olan modeller de vardır, bu modeller ise daha fazla profesyonellik gerektirir ve çok fazla tercih edilmemektedir.

2 Tekerlekli Scooter Modelleri

2 tekerlekli scooterlar 7 yaşın üzerindeki çocuklar için daha uygundur. Bunun nedeni ise boy uzunluğu ve yüksek denge yeteneği gerektirmesidir. Bu scooterlarda çocukların dengede durması için belli bir hıza ulaşmak gerekir. Bu nedenle çocuklar 3 tekerlekli scooter kullanmayı iyice öğrendikten sonra 2 tekerlekli olan modellere geçmelidir.

Aynı zamanda 2 tekerlekli olan scooter modelleri daha yüksek manevra kabiliyeti gerektirir. 3 tekerlekli scooterlara kıyasla denge kontrolü sağlamak biraz daha zordur.

Direksiyon Boyu

Scooter alırken direksiyon boyunun çocuğun boyu ile orantılı olmasına özen gösterilmelidir. Böylece çocuk direksiyonu daha rahat kavrar. Bunun için ayarlanabilir direksiyon özelliğine sahip olan modellere öncelik verilmelidir. Böylece kullanım daha güvenli ve rahat hale gelecektir. Buna ek olarak fren kontrolünün bulunması güvenlik seviyesini daha da artıracaktır.

Scooter Malzemesi

Hem daha dayanıklı olması hem de çocuğa güvenli sürüş imkanı sunması sebebiyle kaliteli scooter modelleri tercih edilmelidir. Düz zeminlerde kullanım için lastik tekerlekli modeller uygun olacaktır. Geniş platformlu olan modeller çocuğun aynı anda iki ayağını birden koyabilmesini sağlar. Bu modeller özellikle dört yaşının altında olan çocukların dengede kalabilmesi açısından önemlidir. 4 yaşının üstündeki çocuklar için ise metal modeller kullanmak yeterlidir. Hafif materyaller ile tasarlanan ürünler aynı zamanda daha kolay taşınır. Bunlar hem daha kolay kurulur hem de rahatça katlanabilir. Bu nedenle çocuklara konforlu ve pratik bir kullanım olanağı sunar.

Scooter satın alırken koruma aksesuarlarının alımı da ihmal edilmemelidir. Dizlik, bileklik, kask gibi aksesuarlarla scooter kullanımı daha güvenli hale gelecektir. Bunlar olmadan çocukların scootera binmesine izin verilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Tavsiye

Hayatınızı Kısayoldan Değiştirebilecek En İyi Online Eğitim Platformları

Online eğitim platformları ile birlikte bilgiye ulaşmak artık çok kolay bir hal aldı. Her an eli…

Duvar Yatakları: Dünyaları Evinize Sığdıracak Pratik Bir Çözüm

Masalı bir duvar yatağı mı arıyorsunuz? Eğer öyleyse, bu tavsiye yazısı tam size göre! Genel ola…

Doğru Klozet Seçimi Nasıl Yapılır?

Klozet, tuvalet ve banyolarda kullanılan hem evler hem de işyerleri için son derece önemli bir ü…

En İyi Çay Makinesi Tavsiyeleri: 2021’de En İyi Çay Makinesi Hangisi?

En İyi Çay Makinesi Tavsiye: 2021’de En İyi Çay Makinesi Hangisi? En iyi çay makinesi tavsiye…

En İyi VPN Programı Hangisidir? 2021’de En Popüler 10 VPN!

En iyi vpn programlarının günümüzde eskiye nazaran çok daha fazla kullanıcıya ev sahipliği yapıy…

Kahve Makinesi Satın Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Bir kahve makinesi satın alırken, makinenin ihtiyaçlarınızı karşıladığından emin olmak için birk…

Ölmeden Önce Kesinlikle Okunması Gereken 20 Kitap

Ölmeden önce kesinlikle okunması gereken kitaplar listemize geçmeden önce sizlere kötü bir haber…

Sütyen Bedenleri ve Ölçüleri Nelerdir? İşte Bilmeniz Gerekenler

Sütyen bedenleri kadınların rahat edebilmesi için çok büyük önem taşıyor. Doğru beden seçilmediğ…

En İyi Vitamin İlaçları ve Takviyeleri – 2021

Özelliklede kış aylarında, nezle ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar yetişkinler ve çocuklard…

En İyi Traş Makinesi Hangisidir? Traş Makinesi Tavsiyeleri 2021

Tıraş makineleri, bir erkeğin gününü en iyi ve şık şekilde geçirmesi için oldukça önemli bir yer…

Copy link
Powered by Social Snap