Cinsel Obsesif Bozukluk: Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Mart 11, 2021
Cinsel Obsesif Bozukluk: Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Cinsel Obsesif Bozukluk, kısaca Obsesif-Kompulsif Bozukluğun (OKB) bir alt türü demektir. OKB, bir kişinin yersiz, üzücü, kaygı uyandıran ve sıkıntı veren kalıcı düşünceler, imajlar ve fikirler deneyimlediği bir durumdur. Obsesif kompulsif bozukluk, kişinin cinsel temalar hakkında hafiften şiddetliye kadar değişebilen takıntılı düşünceler yaşadığı cinsel temelli düşünceler dahil olmak üzere çok çeşitli alt türlerde ortaya çıkabilir. Cinsel obsesif bozukluk da bu alt türlerden yalnızca biridir.

Cinsel Obsesif Bozukluk Nedir?

Cinsel Obsesif Bozukluk, Obsesif-Kompulsif Bozukluğun (OKB) bir alt türüdür. Araştırmalar, OKB teşhisi koyulan kişilerin %24’ünün cinsel obsesif bozukluk sahibi olduğunu gösteriyor, ancak bu rakamlar, insanların bu takıntı sorununu kabullenme konusundaki isteksizliği nedeniyle bu sorundan muzdarip olanları tam olarak temsil etmiyor olabilir. Bu nitelikteki takıntılar hem erkeklerde hem de kadınlarda eşit olarak ortaya çıkar ve bireyin takıntılı düşüncelerinden kaynaklanan korku, endişe ve sıkıntı nedeniyle kişinin özel hayatı olumsuz etkilenebilir. Konu hakkındaki en yaygın yanılgı, cinsel saplantıların fantezilerden ibaret olduğudur, ancak durum böyle değildir. Fanteziler zevk verir, ancak takıntılar insanların sapkınlığa yönelmesine sebep olur. Bu bir obsesif bozukluktan muzdarip bireyler, bu tür düşüncelere ve fikirlere sahip olmak istemezler. Fantezi ile arasındaki en temel fark budur.

Cinsel Obsesif Bozukluğun Belirtileri

Cinsel Obsesif Bozukluk

Bu obsesif bozukluğun formuyla ilişkili bazı yaygın takıntıların semptomları şunları içerir:

  • Bir aile üyesine, hayvana, ölü / cansız nesnelere veya çocuklara karşı cinsel istek duyma korkusu (tekrar dikkat çekiyoruz, isteği değil!)
  • Cinsel açıdan iğrenç bir eylemde bulunma korkusu
  • Seks sırasında partnerine şiddette bulunma korkusu

Tedavisi

Cinsel obsesif bozukluktan muzdarip insanlar, OKB tedavisinde uzmanlaşmış bir ruh sağlığı uzmanından tedavi alabilirler. OKB uzmanları, Cinsel OKB de dahil olmak üzere çok çeşitli OKB alt tiplerini tedavi etmek için donanımlıdır. Tüm Obsesif kompulsif bozukluk türleri gibi, Cinsel obsesif bozukluk da Bilişsel-Davranışçı Terapi (BDT) ile, ek olarak gerektiği takdirde maruz kalma terapisiyle tedavi edilebilir.

Farkındalık Temelli BDT, hastalara herkesin bu tarz düşünceler yaşayabileceğini öğretir. Bireyler ayrıca, bu tarz obsesif düşüncelerin kendileri üzerinde hiçbir gücü olmadığını ve buna karşı gelebileceklerini öğrenirler. Farkındalık Temelli BDT, oldukça etkili bir obsesif kompulsif tedavisidir.

Tedavi, hastaları kaygıya neden olan obsesif düşünceleriyle ilgili durumlara maruz bırakır. Bu tedavinin amacı, hastanın obsesif düşüncelerle tetiklendiğinde kompulsif davranışları engellemektir. Karşılaşılan durumlar, tedavi boyunca hasta en korktuğu senaryo ile yüzleşene ve üstesinden gelene kadar zamanla yoğunlaşarak devam eder.

Hastalar obsesif düşüncelerden dolayı ciddi düzeyde anksiyeteden muzdaripse, anksiyete ve benzeri durumlara fayda sağlayan ilaçlar da doktorlar tarafından önerilebilir. İlaç ve terapi tedavilerine ek olarak, bazı yaşam tarzı değişiklikleri de uygulanması önemlidir. Bu yaşam tarzı değişiklikleri düzenli egzersiz, dengeli bir diyet programı ve zararlı maddelerden (sigara, alkol ve uyuşturucu gibi) uzak durmak şeklinde olabilir.

“dusge.com, sağlık alanındaki son gelişmeleri, analizleri, kılavuzları ve incelemeleri akademik çerçevede ziyaretçilerine sunan bir sitedir. dusge.com’da paylaşılan bilgiler tamamen insanlara kapsamlı bilgi sunabilmek içindir. Paylaştığımız bilgiler sonucunda yapacağınız eylemler tamamen sizin sorumluluğunuzdadır. Meydana gelebilecek sonuçların sorumluluğu okura aittir. Tıbbi bir durumunuz, semptomunuz, yan etkiniz veya herhangi bir probleminiz varsa; ilaç kullanmayı veya bırakmayı düşünüyorsanız, hasta olduğunuzu veya hastalanacağınızı düşünüyorsanız derhal doktorunuza danışmalısınız. Tıbbi durumlarda kendi başınıza veya uzman hekim olmayan insanların tavsiyeleri ile hareket etmek tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Bu nedenlerle, dusge.com tıbbi içeriklere dair tüm sorumlulukları reddediyor. Detaylı bilgi için: Tıbbi Sorumluluk Reddi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Sağlık

Güneşten Korunmak İçin Krem Alırken Bunlara Mutlaka Dikkat Edin

Yaz aylarının en önemli kozmetik ürünlerinden bir tanesi güneş bakım ürünleridir. İnsan cildi il…

Zeytinyağı Kalp Krizi ve Felç Riskini Neden Azaltır?

Günümüzde, popüler diyetlerin hemen hepsi “sağlıklı yağ” kaynaklarının tüketimini öne çıkarır. Y…

Nem Aşısı Kimler İçin Uygundur?

Cilt kuruluğu ya da yaşlanma belirtilerinden muzdaripseniz, cildi nemlendiren bakımları rutinini…

Röntgencilik Suçu Nedir: İşte Röntgencilik Hastalığı

Röntgencilik Nedir Röntgencilik, çıplak olan veya cinsel faaliyette bulunan insanları gizlice…

Karın (Mide) Guruldaması: Ciddi Ortam Katili

Karından ve bağırsaktan gelen guruldama sesleri, genellikle sindirim sırasında ince ve kalın bağ…

Koronavirüs Mutasyon Mu Geçirdi? B117 Kodlu Covid-19 Mutasyonu Hakkında Her Şey

Tam “2020 bitiyor, bir nebze rahatlayacağız!” diyecek oluyoruz ki gelen ilginç haberler, bizi ge…

Conn Sendromu (Birincil Aldosteronizm)

Conn Sendromu Nedir? Conn sendromu (aynı zamanda Birincil aldosteronizm olarak da adlandırılı…

Kişilik Bozukluğu Nedir? Nedenleri Tedavisi

Bu makale borderline gibi kişilik bozuklukları hakkında derin bilgiler verirken tedavisi ve nede…

Uykuya Dalarken Sıçramak: Hipnik Seğirme Nedir?

Hipnik seğirme aynı zamanda Hipnogojik sarsıntı, uykuda sıçrama veya hipnik jerk olarak da bilin…

İlaç Şirketi Johnson & Johnson’ın Covid-19 Aşı Çalışması Bilinmeyen Bir Hastalık Sebebiyle Durduruldu

ABD’li ilaç üretici şirket Johnson & Johnson, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bir çalışma…

Copy link
Powered by Social Snap