Çikolatada Bulunan Teobromin Nedir? İşte Faydaları!

Aralık 30, 2020

Son yıllarda çikolata severler, araştırmaların sonucunda hem sütlü hem de bitter çikolatanın yapısındaki teobrominin sağlığa çeşitli faydalarının olduğunu öğrendi. Kakaonun bağımlılık yapmasının sebebi olan teobromin, faydalarından ötürü çikolata severler tarafından oldukça hoş karşılandı.

Evet, devamlı olarak çikolata tüketiyorsanız; bunu kutlamak için bir çikolatayla kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Ancak onun öncesinde, çikolatada bulunan teobrominin ne demek olduğuna, sağladığı zihinsel ve fiziksel faydalarına bir değinelim deriz.

Teobromin; çeşitli bitkilerde, en önemlisi de kakao çekirdeğinde doğal olarak bulunan, ayrıca teobromin içeren ilaçlarda da bulunan bir bileşik demektir. (Diğer doğal teobromin kaynakları arasında kahve çekirdekleri, guarana meyveleri ve bazı çay yaprakları bulunur.) Teobromin genellikle bitter çikolatada sütlü çikolataya göre daha yüksek oranlarda bulunur, çünkü kakao içeriği tipik olarak bitter çikolatada sütlü çikolataya göre daha yüksektir, ancak her iki durumda da kimyasal yapısı kafeine oldukça benzer.

Dilerseniz, “teobrominin faydaları nelerdir?” sorusunu maddeler halinde cevaplayalım.

Teobrominin 8 Faydası

Teobromin, çikolatanın içeriğinde bulunan bir bileşendir.

Sağlıklı Bir Kalp

Araştırmalar, teobrominin kalbi çeşitli şekillerde korumaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Doğal yollarla kan basıncını düşürür ve bu da kardiyovasküler hastalıkların (kalp rahatsızlıklarının) riskini azaltır. Kan basıncıyla birlikte kan akışını destekler ve dolaşım sistemimiz üzerinde olumlu bir etki sağlar.

Enerji Artışı

Teobromin, enerjiyi artırır.

Yukarıda belirttiğimiz üzere teobromin, yapı olarak kafeine oldukça benzerdir; bu nedenle teobrominin bilinen bir uyarıcı olması şaşırtıcı olmayabilir. Bu, teobromin tüketmenin hem fiziksel hem de zihinsel enerji artışına neden olabileceği anlamına gelir. Teobromin, uyarıcı etkilerinin daha hafif ve daha uzun süreli olması nedeniyle kafeinden farklıdır.

Bilişsel Fonksiyonlarda Artış

Teobromin bir uyarıcı olarak işlev gördüğünden, beyin işlevinde kısa vadeli bir artış sağlayabilir. Bu muhtemelen beyne kan akışını artırdığı için, insanların çikolatalı bir atıştırmalık yedikten sonra zihinsel olarak daha uyanık ve odaklanmış hissetmelerine yardımcı olabilir.

Sağlıklı Dişler

Sağlıklı Dişler

Ön araştırmalardan çıkan sonuca göre, teobrominin diş minesini aşınmalardan koruyarak dişleri güçlendirmeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Bu süreçte teobromin, çürüklere neden olan diş çürümesine karşı etkili olabilir. Gelecekte, diş macunları ve gargara sıvılarının içinde bulunan florürün yerini alması da ihtimaller dahilinde.

İyi Bir Ruh Hali

Bu alandaki araştırmalar henüz çok yeni olsa da, teobromin tüketiminin insanları rahatlattığına ve olumlu şekilde ruh halini iyileştirdiğine dair bazı kanıtlar vardır. Dopamin benzeri bir etki gösterir. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, çoğu insanın yüksek kaliteli çikolata tüketmenin yüzlerini gülümsetme ihtimali olduğunu kabul edeceğini düşünüyoruz!

Öksürük Kesici Etki

Nezle olduğunuzu hissettiğinizde öksürük şurubuna başvurmak cazip gelse de, bunun yerine biraz çikolata yemeniz daha iyi olabilir. Bazı araştırmalar, teobrominin öksürük kesici olarak işlev görebileceğini öne sürüyor. Hoş gelmeyen bir öksürüğü yatıştırmak söz konusu olduğunda teobrominin kodeinden daha etkili olduğuna dair kanıtlar bile var.

Sağlıklı Bir Solunum Sistemi

Sağlıklı Bir Solunum Sistemi

Kanıtlar, teobrominin vücudun solunum yollarını genişletebileceğini ve akciğerlerde bulunan düz kas dokusu dahil tüm vücuttaki düz kas dokusunu gevşetebileceğini göstermektedir. Bu da akciğerlere hava akışını arttırır (ayrıca hem teobrominin neden etkili bir öksürük kesici olabileceğini (yukarıda belirtildiği gibi) hem de teobrominin astım ve diğer solunum rahatsızlıklarının tedavisinde neden faydalı olabileceğini açıklamaya yardımcı olur).

İnflamasyonda Azalış

Yukarıda belirttiğimiz faydaların gösterdiği gibi teobrominin güçlü bir anti-enflamatuar (anti iltihap) olabileceğini gösteren güçlü kanıtlar vardır. Bunun nedeni, teobrominin ciddi ölçüde antioksidan içeriğine sahip olmasına bağlanıyor.

Teobrominin faydaları etkileyici olsa da, bunların hiçbiri çikolata tüketiminde aşırıya kaçmamızı gerektirmiyor. Kafeinde olduğu gibi, aşırı teobromin tüketimi baş ağrısı, terleme ve titreme gibi olumsuz etkilere sebep olabilir. Ancak bu maddeyi orta derecede çikolata alımı yoluyla tüketirseniz, herhangi bir riskle karşı karşıya kalmanız olası değildir. Zararın aksine, bir miktar çikolata tüketmenin bahsettiğimiz üzere ciddi faydaları bulunur, çikolatalı yiyecekler ve içecekler tüketirken aklınızda bulunsun!

Sorumluluk Reddi: Amacımız, size en alakalı ve güncel bilgileri sağlamaktır. Ancak, hastalıklar, semptomlar, ilaçlar ve maddeler her kişiyi farklı şekilde etkilediğinden, bu bilgilerin olası tüm bilgileri içerdiğini garanti edemeyiz. Bu bilgi, tıbbi tavsiye yerine geçmez. Olası sorunları, yan etkileri, hastalıkları ve semptomları her zaman tıbbi geçmişinizi bilen bir sağlık uzmanıyla görüşün. Dusge.com’da paylaşılan bilgiler, tıbbi tavsiye yerine geçmez. Detaylı bilgi için: tıbbi sorumluluk reddi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Sağlık

Üriner Sistem Nedir? Anatomisi Ve Yapıları

Yaşadığınız sürece vücudunuz sürekli olarak organik molekülleri metabolize edecek ve atık ürünle…

Hipertermi Ne Demektir? Belirtileri ve Tedavisi

Hipertermi Nedir? Genellikle uzun kışlardan sonra hoş karşılansa da, yaz mevsimi ve beraberin…

Mukoza Zarı: Türleri ve Mukoza İltihabı

Mukoza Nedir? Mukoza, vücut organlarını ve vücut gözeneklerini çevreleyen bir hücre tabakası …

Diskalkuli Nedir? Matematik Öğrenme Engelliliğine Genel Bakış

Bu makalemize “Diskalkuli ne demek” sorusuyla başlayalım. Diskalkuli, matematiği anlamlandırma y…

Uyuşturucunun Etkisi: Vücuttan Kaç Günde Çıkarlar?

Vücuttaki uyuşturucunun etkisi büyük ölçüde farklılık gösterir. Örneğin, LSD’nin …

Sosyopat Nedir ve Kime Denir?

Bir sosyopatı tanımlamak için kullanılan resmi bir kriter yoktur, ancak psikoloji alanında yaygı…

Alkol Bağımlılığı Nedir? Belirtileri, Testi Ve Tedavisi

Alkolizm olarak da bilinen alkol bağımlılığı, hayatın her kesiminden insanı etkileyebilecek bir …

Limon Yağının Cilde Faydaları

Limon yağının cilde faydaları konusu, özellikle cilt bakımı yapmak isteyen kişilerin en çok mera…

Cinsiyet Disforisi Nedir?

Cinsiyet Disfori, daha çok kişinin gerçek cinsiyetinin doğumunda sahip olduğu biyolojik cinsiyet…

Bibliyoterapi: Kitaplar Terapötik Süreçte Nasıl Yardımcı Olabilir?

Bibliyoterapi Nedir Anksiyete ve depresyon gibi kişisel konularla uğraşırken y…

Copy link
Powered by Social Snap