Buzulların Erimesi 2100 Yılında Deniz Seviyesini 40 Cm Yükseltecek

Temmuz 20, 2021
Buzulların Erimesi 2100 Yılında Deniz Seviyesini 40 Cm Yükseltecek

Grönland ve Antarktika’daki buzulların gözlerimizin önünde günden güne erimesi, şüphesiz yakın gelecekte büyük felaketlere yol açacak. Bilim insanlarının çalışmalarına göre, sera gazları mevcut hızda yayılmaya ve buzulların erimesine sebep olmaya devam ederse, bunun sonucu olarak küresel deniz seviyeleri 2100’e kadar 40 cm’den fazla bir yükseliş gösterecek!

Çalışmalar, karbondioksit gibi insan aktivitesinin yaydığı sera gazlarının, dünya gezegenindeki iklim değişikliğine ve buzulların erimesine sebep olduğunu göstermeye devam ediyor. İnsan aktiviteleri arttıkça (sanayi, zararlı gazların salınması gibi), Kuzey ve Güney Kutbu’ndaki buz tabakaları günden güne sıcaklığın artmasına bağlı olarak eriyor.

Buz, okyanus ve atmosferik konularda uzman bilim insanlarından oluşan 60 kişilik uluslararası bir ekip tarafından yapılan yeni bir çalışma, bu eriyen buz tabakalarının küresel deniz seviyelerine ne kadar yükseleceği yönünde bazı fikirler öne sürüyor.

İlgili: Sera Gazı Etkisi: Küresel Isınmayla Bağlantısı Nedir?

Proje lideri ve buz bilimcisi Sophie Nowicki, günümüzde Buffalo Üniversitesi’nde ve daha önceki yıllarda NASA’nın Goddard Uzay uçuş Merkezi’nde yaptığı açıklamada,”Gelecekte deniz seviyesinin ne kadar yükseleceği konusunda en büyük belirsizliklerden biri, eriyen buzulların buna ne kadar katkısı olacağı; ayrıca buz tabakalarının ne gibi bir etkisi olacağı da, iklimin değişim hızıyla doğru orantılı.” açıklamasında bulundu.

Buzulların Erimesiyle İlgili Araştırmalar: Intercomparison Projesi

Bu çalışmanın sonuçları, insan sera gazı emisyonlarının şu anda bulundukları hızda devam etmesi durumunda, Grönland ve Antarktika‘nın eriyen buz tabakalarının küresel deniz seviyelerine 40 santimetreden daha fazla bir yükseliş katkısı yapacağını gösteriyor. Bu yeni çalışma, NASA tarafından yönetilen buz tabakası modeli Intercomparison projesinin (ISMIP6) bir parçasıdır.

ISMIP6 ekibi, deniz seviyelerinin 2015 ve 2100 arasında nasıl yükseleceği yönünde araştırmalar yaptı ve deniz seviyelerinin çeşitli karbon emisyon senaryolarında nasıl değişeceğini araştırdı. Bu süre boyunca uzanan yüksek emisyonlarla (günümüzde olduğu gibi), Grönland’ın eriyen buz tabakalarının, küresel deniz seviyesinin yükselmesine yaklaşık 9 santimetre katkıda bulunacağını hesapladılar. Daha düşük emisyonlarla, bu miktarın 3 santimetreye kadar düşebileceğini tahmin ediyorlar.

Antarktika’daki Buzulların Tahmini Etkisi

Antarktika’daki buz tabakasının kaybını tahmin etmek biraz daha zordur, çünkü buz tabakaları kıtanın batı tarafında aşınmaya devam ederken, Doğu Antarktika artan kar yağışı nedeniyle sıcaklıklar arttıkça kütle kazanabilir. Bu nedenle, ekip buradaki buzul kaybını geniş bir yelpazede inceliyor.

Ekip, Antarktika’daki buzulların erimesinin deniz seviyesini 30 santimetreye kadar artırabileceğini ve Batı Antarktika’nın deniz seviyesinin 18 santimetreye kadar yükselmesine neden olabileceğini belirledi. Bu senaryolar gerçekleşecek olursa 2100 yılında, dünya genelindeki deniz seviyesi 40 santimetreden fazla yükselebilir.

Bununla birlikte açık olmak gerekirse: küresel deniz seviyelerindeki bu artışlar, 2015’ten 2100’e kadar geçecek süreç için sadece birer tahmin, bu nedenle sanayi öncesi dönem ile modern gün arasında meydana gelmiş ve gelecek büyük buz tabakası kayıpları hesaba katılmıyor.

Bu araştırmanın sonuçlarına göre, okyanuslar ve kriyosfer hakkındaki 2019 özel Raporu, buz tabakalarının erimesinin toplam küresel deniz seviyesi artışına, yaklaşık üçte bir oranında katkıda bulunacağını gösteren Uluslararası İklim Değişikliği Paneli tarafından yapılan tahminlerle uyumlu.

Bu rapora göre, Grönland’daki buz tabakalarının erimesi, 2000 ve 2100 yılları arasında küresel deniz seviyesinin yükselmesinde 8 ila 27 santimetrelik bir artışa sebep olacak. Antarktika için rapor, eriyen buz tabakalarının 3 ila 28 santimetrelik bir artışla deniz seviyesindeki yükselişi destekleyeceği tahmin ediliyor. 

Şu bir gerçek ki, Güney Kutbu ve Kuzey Kutbu günden güne eriyor; ayrıca bu, karikatür ve benzeri eğlence içeren şeylerle anlatılamayacak kadar ciddi bir mesele… Deniz seviyesinin yükselişiyle birlikte belki de bundan birkaç yüzyıl sonra, şu an haritada görebildiğimiz bazı yerler, bu olaylar sonucu yok olmuş (su altına kalmış) olacak. Hatta binlerce yıl sonrasında “su altındaki antik kent” haberleriyle insanlara duyurulacağını şimdiden görür gibiyiz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Doğa

Senozoik Dönem Nedir: Çağın İklimi, Hayvanları ve Bitkileri

Senozoik dönem (Cenozoic Era), yaklaşık 65 milyon yıl önce başlayıp ve günümüze kadar devam eden…

Efsanelere Konu Olan Lotus Çiçeği: Anlamı ve Özellikleri

Lotus çiçeği (Nam-ı Diğer Nilüfer) birçok insanın gizemli ve aynı zamanda kutsal kabul ettiği mu…

Hamam Böceği: Türleri, Zararları ve Kesin Çözümü

Hamam böceği (diğer adı Blattaria) nedir sorusuyla başlamak en doğrusu olacaktır. Bu canlılar, t…

Kurbağa Gibi Suda ve Karada Yaşayabilen Canlı: Benekli Semender

Kurbağa gibi suda ve karada yaşayabilen canlı olan benekli semender, amfibiler sınıfındandır ve …

Tahtakurusu: Nasıl Yok Edilir, Isırığı ve İlacı

Tahtakurusu, çatlaklarda ve yarıklarda pusuda bekleyen ve yüzyıllardır insan kanıyla yaşayan, de…

Sıcak Su Blob’ları Pasifikteki Yaban Hayatını Tehdit Ediyor

Dünyanın genelinde artan su sıcaklıkları, gezegenimiz için çok sayıda soruna sebep oluyor. Son d…

Deniz Gergedanı: Denizlerin Unicorn’u

Deniz gergedanları, boynuzlu yapısı sebebiyle en ilginç deniz canlılarından biridir. “Narval” is…

Gerçek Kral: Bal Porsuğu! Belgesel Tadında Özellikleri

Bal porsukları, cesur, vahşi ve küçük memeliler olarak büyük bir üne sahiptir. Ratel adıyla da b…

Tayfun Nedir? Kasırga ve Siklon ile Arasındaki Fark

Yüzyıllar önce Avrupalı ​​kaşifler, Karayipler’de gemilerini döven fırtınaları tarif etmek için,…

Tazmanya Kurdu Hakkında Bilgiler ve Özellikleri

Tazmanya kaplanı ve tilakin (thylacine) olarak da adlandırılan Tazmanya kurdu, aslında ne bir ka…

Copy link
Powered by Social Snap