1. Ana Sayfa
  2. Keşfet
  3. Black Mamba Efsanesi: Neden Kobe’nin Lakabı?

Black Mamba Efsanesi: Neden Kobe’nin Lakabı?

mamba2
1

Bu yılın başlarında NBA efsanesi Kobe Bryant ve 13 yaşındaki kızı Gianna’nın bir helikopter kazası sonucu ölümü dünya gündemini derinden etkiledi, bu haber spor dünyasına kara bir bulut gibi çökmüştü.

Sosyal medyada Black Mamba etiketiyle atılan milyonlarca paylaşımla Kobe anıldı. Birçoğumuzun aklına Black Mamba deyince, sahip olduğu ünden ötürü Kobe Bryant gelir. Bir ihtimal Kill Bill film serisi de olabilir… Peki asıl Black Mamba’yı kaçımız tanıyoruz? 

Kara mamba, dünyanın en ölümcül yılanlarından biri olarak kabul edilir ve avını birkaç dakika içinde öldürebilecek derecede güçlü bir zehre sahiptir. Tek bir ısırığının 40 insanı birden öldürmeye yettiği düşünülen bu yılanın sahip olduğu uzun ve zarif vücut, ona eşsiz bir çeviklik verir. 4 ila 4.5 metre boylarına ulaşan boylarıyla kara mamba, Afrika’daki en uzun zehirli yılan olmasıyla bilinir. Bununla birlikte saatte 20 km hızla sürünebilme özelliğiyle dünyanın en hızlı yılanıdır.

Dünya’nın birçok yerinde yaşayabilen bu yılanlar, yaşam alanı konusunda pek seçici sayılmazlar. Bulundukları her bölgeye göre rahatça uyum sağlayıp neredeyse her türlü iklime kolayca adapte olabilirler.

Kobe Bryant’ın Black Mamba’dan Aldığı İlham

Bu yılanın sahip olduğu fiziksel özellikler, Bryant’ın oyununa ilham verdi. Bryant, “Mamba, hızlı bir şekilde art arda %99 başarı oranıyla avlarına saldırabilir” demişti. Bunu, kendi hızını ve çevikliğini geliştirirken bir hedef noktası olarak belirlediğini çok kez söylerdi.

Kara mamba, Bryant’ın esinlendiği tek hayvan değil. Efsane basketçinin aynı zamanda çitalara da büyük bir hayranlığı vardı.

Bryant, 2015’de yayınlanan Muse adlı belgeselinde açıkladığı üzere, hayatının zor geçen aşamalarından sonra kendine bu takma adı verdiğini söylemişti. “Yeni bir şeylere ihtiyacım vardı ve bu yüzden Black Mamba’yı yarattım.” sözleriyle bunu açıkladı.

Sonrasında Black Mamba lakabı, Bryant’ın hem markasında hem de sahada çok etkili oldu. Genç yetenekleri geliştirmek için kurduğu Mamba Sports Academy’i kurdu ve onlara da lakabıyla ilham verdi.

Black Mamba’yı saygıyla anıyoruz…

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap