1. Ana Sayfa
  2. Doğa
  3. Bir Yarasa Sizi Uykunuzda Isırırsa Muhtemelen Bunu Asla Bilemeyeceksiniz

Bir Yarasa Sizi Uykunuzda Isırırsa Muhtemelen Bunu Asla Bilemeyeceksiniz

Bir Yarasa Sizi Uykunuzda Isırırsa Muhtemelen Bunu Asla Bilemeyeceksiniz

2011 yılında Güney Carolina’da (ABD) 46 yaşındaki bir kadın titreme, nefes darlığı ve karıncalanma gibi şikayetlerle acil servise gitti. Uzun bir süre solunum cihazına bağlı kaldı ve iki haftadan kısa bir süre sonra öldü. Ailesi, birkaç ay önce evlerine bir yarasa geldiğini, ancak kadınla hiç temas etmeden evde biraz dolanıp ardından camdan dışarı uçtuğunu söyledi. Kadının vücudunda hiçbir ısırık belirtisi olmamasına rağmen, doktorlar kadından aldıkları örnekleri laboratuvara gönderdi ve kuduz testi pozitif çıktı.

Bu gibi durumlarda kuduz ihtimali çok nadirdir. Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi CDC’ye göre, 1997’den 2006’ya kadar ABD’de sadece 19 kuduz vakası görülmüştü. Bunların 17’si yarasalar sebebiyleydi ve çoğu, bir yarasa ile temas ettiğinin farkında bile değildi. Garip şekilde vücutlarında ısırık izi de yoktu. 

Yarasalar, sahip oldukları çok küçük dişler sayesinde insanı incitmeyen hatta hissedemeyeceğiniz bir ısırıkla sizi ziyaret edebiliyor. Bu sebeple uykunuzda bir yarasa sizi ısıracak olursa, ömrünüz boyunca bunun farkına varamayabilirsiniz. Biraz korkutucu gelebilir, ancak maalesef öyle.

Yarasa Isırınca Ne Yapmalıyız?

Eğer ısırıldığınızı biliyorsanız, kuduz ihtimaline karşı doktora görünüp ardından aşı olarak önlem alabilirsiniz. Ancak ısırıldığınızın farkında değilseniz (genelde fark etmeniz zordur) ve yarasa kuduz ise hastalık oldukça tehlikeli olabilir. Hatta sonucu, bahsettiğimiz üzere ölümcül de olabilir. 

Bu sebeple odalarınızdan birinde çocuklarınızın veya evcil hayvanlarınızın yakınında bir yarasa görürseniz, mümkünse yarasayı yakalayıp test ettirin ve tıbbi destek alın. Canlının kuduz testi pozitif değilse sorun yok ancak testi pozitifse kesinlikle gerekli tedavileri geç olmadan yaptırın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap