1. Ana Sayfa
  2. Keşfet
  3. Bir Adam Orion Takımyıldızının 2,5 Gigapiksel Fotoğrafı İçin 5 Yılını Harcadı

Bir Adam Orion Takımyıldızının 2,5 Gigapiksel Fotoğrafı İçin 5 Yılını Harcadı

Bir Adam Orion Takımyıldızının 2,5 Gigapiksel Fotoğrafı İçin 5 Yılını Harcadı
1

Orion (Avcı) Takımyıldızı görülmesi gereken bir manzara ama 2,5 gigapiksellik bir fotoğraf olarak işlendiğinde çok daha eşsiz bir hal alıyor. Takımyıldızın bu yeni ve oldukça net görüntüsünün çekilmesi 5 yıl, düzenlenmesi 500 saat ve işlenmesi ise tam 42 saat sürdü.

İşte o fotoğraf

Bu etkileyici proje, hakkında ilk kez 2013 yılında düşünmeye başladığını söyleyen astrofotograf Matt Harbison tarafından yapıldı. Ancak, bu eşsiz görüntüyü elde etmek için birkaç yıl içinde çekilen binlerce fotoğrafın bir araya getirilmesi gerekti.

Harbison, kendi bloğunda yıldızlara olan ilgisinin nasıl başladığını anlattı. Harbison, “Sanırım söylenecek en iyi şey, Orion’un mükemmel simetrisini genç yaşta tanımlayabileceğimdir” diye yazdı. “Çocukken ailem, büyükanne ve büyükbabamla kamp gezilerinde yaprakların hışırtısının arasından burayı hep izlerdim. Annem beni İzci kampına kaydettirdiğinde ve Skymont İzci kampındaki ilk minik teleskopumu elime aldığımda ilk Orion’u aradım”

Eşi Görülmemiş Bir Çalışma

Orion Takımyıldızının 5 yıllık bir emekle hazırlanan o görüntüsü.

Orion takımyıldızının fotoğrafını, eşi görülmemiş bir güzellikle yakalama hayalini gerçekleştirmek için Harbison, çok üst düzey kameralar kullandı. Bu sayede Orion takımyıldızının 1,6 piksel ölçeğinde görüntüleri yakalaması mümkün olmuştu.

“Bu çalışmanın takımyıldızının gerçek doğasını ortaya çıkaracağından emindim, bu benim ORION Projem olacak: Beş yıl. 2.508 ayrı görüntü, 500 saatten fazla entegrasyon, çok ve daha çok sabır.”

Harbison, proje sürecinde geceden geceye değişen gökyüzü koşullarını dengeleme, çeşitli donanım sorunları ve Doğu Tennessee’deki zorlu hava koşulları gibi birçok sorunla nasıl karşılaştığını anlattı. Ancak bu projenin gerçekten beş kişiyle tamamlanmasına neden olan şey, takımyıldızının aşırı büyük imajını işleyecek kadar güçlü bir bilgisayar bulmaktı, Ağustos 2020’ye kadar bunu bulmak mümkün olmadı.

Harbison, “Kullandığımız bilgisayar, 24 çekirdekli ve 256 GB belleğe sahip bir AMD Threadripper,” dedi. Şanslıyız ki, sonunda bunu başardılar ve şimdi hepimiz Orion takımyıldızının muhteşem fotoğrafının tadını çıkarabiliriz.

İlgili Makale: Orion Takımyıldızı Nedir? Efsaneleri, Mitoloji ve Kehanetleri

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap