1. Ana Sayfa
  2. Doğa
  3. Bilim İnsanları İlk Kez Derinlerde Yaşayan Fener Balıklarının Çiftleşmesini Görüntüledi

Bilim İnsanları İlk Kez Derinlerde Yaşayan Fener Balıklarının Çiftleşmesini Görüntüledi

Bilim İnsanları İlk Kez Derinlerde Yaşayan Fener Balıklarının Çiftleşmesini Görüntüledi

Derin sular en az uzay boşluğu kadar gizemli ve karanlıktır. Bu bölgelerdeki yaşam ile ilgili ne yazık ki çok az şey biliyoruz. Normal Fener Balıklarının dışında, derin sularda yaşayan bir Fener Balığı türü bilim insanlarının son dönemlerdeki ilgisini bir hayli çekiyor.

Derin sulardaki iki Fener Balığının çiftleşme videosunun yayınlanması, spot ışıklarını bu canlıların üzerine çevirdi. Bu iki balığın çiftleşmesinin neden bu kadar ilgi çektiğini az sonra anlayacaksınız.

 Çok ilginç bir çiftleşme yolları var

Birçok canlının aksine Fener Balıklarının dişileri büyük ve gösterişli, erkekleri ise küçük boyutlardadır. Okyanusun en derin noktalarında yaşamaları sebebiyle uzun yıllardır bu balıklarla ilgili net gözlemler yapılamadı. Ancak 2016’da çekilen ve 2018’de Science Magazine’nde yayınlanan iki Fener Balığı’nın videosu, bazı bilinmeyenleri ortadan kaldırmış oldu. Büyük ağzı ve cüssesiyle cazibeli görünen dişi ve onun yaklaşık onda biri boyutunda olmasıyla dikkat çeken bir erkek. Cinsel birleşme için erkek, kendini dişiye tamamen yapıştırıyor ve öylece duruyor. Sperm aktarımı bu yolla gerçekleşiyor. 

Bu video, derin deniz kaşifleri Kirsten ve Joachim Jakobsen tarafından 800 metre derinlikte çekildi. Yaklaşık 25 dakika boyunca balıkları belirli bir mesafeden izlediklerini ve videoya çektiklerini belirttiler. Çekimin ardından kayıtları derin sulardaki balıklarla ilgili araştırmalar yapan Ted Pietsch’e gönderdiler. Pietsch, bu balıkların 160 türden oluşan Fener Balıklarından Caulophryne türünün bir üyesi olduğunu belirledi. Video çekildikten iki yıl sonra, Science Magazine’in hesaplarında halka açık şekilde paylaşıldı.

Başta da söylediğimiz gibi, derin sular en az uzay kadar gizemli ve hakkında ortaya çıkarılacak çok fazla gerçek var. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap