1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Bilim İnsanları Bal Arılarının Evrensel Dilini Çözmeyi Başardı

Bilim İnsanları Bal Arılarının Evrensel Dilini Çözmeyi Başardı

Bilim İnsanları Bal Arılarının Evrensel Dilini Çözmeyi Başardı

Bilim insanları, son dönemde arıların birbirleriyle olan iletişimlerine ciddi anlamda yoğunlaştılar ve bunun sonucunda, bal arılarının dansları hakkında birçok bilinmeyeni açığa çıkardılar. 

Arılar ve insanların iletişim kurabildiği bir dünya, size bir animasyon filmi konusu gibi gelebilir. Son dönemlerde bu konuyla ilgili yapılan araştırmalar sonucunda arıların birbirleriyle nasıl konuştuklarına dair bazı bilgiler açığa çıktı. Animal Behaivor dergisinin Nisan sayısında yer alan bir makalede araştırmacılar, bal arılarının waggle danslarının diğer türler ve çevre arasındaki kodunu çözmeyi mümkün kılan bir evrensel kalibrasyonun keşfini açıkladılar. Evet belki bu arılarla konuşmamızı sağlamayacak ancak mevcut arı popülasyonlarını korumamıza yardımcı olabilir. 

O zamaaan, Dans!

Eğer bir apiarist (arıcı) değilseniz, arıların waggle dansının ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Bir işçi arı yakınlarda yeni bir nektar kaynağı bulduğunda, iyi haberi diğer arılara vermek için sekiz rakamına benzer bir şekilde dans eder. 

Dansın bazı yönleri nektar kaynağı hakkında bilgileri iletir. Dansın ne kadar sürdüğü, kaynağa olan mesafeye karşılık gelir ve arının vücudunun güneşe olan açısı da kaynağın yönünü gösterir. Bu son kısım bir süredir biliniyordu, hatta Avusturyalı zoolog Karl von Frisch, bu dansların anlamını ilk keşfeden kişi olması sebebiyle 1973’te Nobel Ödülü kazandı. 

Yakın dönemde yapılan araştırmalar, Fisch’in ortaya çıkardığı bu dans hakkındaki bilgileri tamamen açıklığa kavuşturdu ve daha fazlasını da ortaya çıkardı. Ek olarak aynı nektar kaynağını belirten arıların, bazen bu danslarını değiştirdikleri de fark edildi. 

Kısaca, çevrenizde bu şekilde hareketler yapan bir arı görürseniz onlara zarar vermeyin, sizinle değil nektar kaynaklarıyla meşguller.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap