Bilim Adamları Venüs’te Olası Yaşam Belirtisi Buldular

Eylül 14, 2020
Bilim Adamları Venüs’te Olası Yaşam Belirtisi Buldular

Venüs’te yaşam formu olabileceği yönünde, hali hazırda geçtiğimiz hafta bir makale yayınlamıştık. Son bulgular ise Venüs atmosferindeki bulutlarda garip şeyler olduğu yönünde.

Bilim adamları geçtiğimiz günlerde Venüs atmosferinde yaptıkları incelemeler sonucunda, Venüs atmosferinde normal şartlarda bulunmaması gereken bir gaz tespit ettiler. Fosfin olarak bilinen bu toksik gazı yalnızca bazı mikroorganizmalar üretebildiği için “Venüs’te yaşam formu olabileceği ihtimali güçlendi” şeklinde yorumlanıyor.

MIT’de moleküler astrofizikçi ve çalışmaya dair yazıları bulunan Clara Sousa-Silva, “Kulağa çılgınca gelse de, bu durumla ilgili en makul açıklama hayatın varlığıdır.” 

Neden önemli: Bilim adamları, Venüs’ün ılıman bulutlarında onlarca yıldır yaşamın var olma olasılığı üzerine kafa yoruyorlar. Bir yaşam belirtisi olarak doğrulanırsa, bulgu yeni bir bilim çağının kapılarını açacaktır.

  • Araştırmacılar, yeryüzündeki hayvan bağırsaklarında yaşayan bazı mikroplar tarafından üretilebilen gazı, iki farklı teleskop kullanarak buldular: 2019’da Şili’de ALMA ve 2017’de James Clerk Maxwell Teleskopu.
  • Araştırmanın arkasındaki bilim adamları, fosfin keşfinin yaşamın pozitif kanıtı olduğunu öne sürmüyorlar, ancak gazın gezegendeki bolluklarda neden var olduğuna dair daha iyi bir açıklama bulamadılar.

Ama: Henüz keşfedilmemiş bazı jeokimyasal etkenlerin teleskoplar tarafından görülen fosfini yaratıyor olması mümkün ve bu tespitin Venüs’teki yaşamın kanıtı olarak öne sürülebilmesi için daha uzun bir yol var.

  • Bilim adamlarının, Venüs’ün atmosferine bakabilen ve bu ekibin bulduğu sinyali doğrulayabilen diğer gözlemevlerini kullanarak bulguları ilerletmeleri gerekecek.
  • Venüs’ün bulutlarına yönelik bir görev, yaşamın dünya yüzeyinin üzerinde var olup olmadığı bulmacasının kilit parçalarını doldurmaya da yardımcı olabilir.
  • NASA’da çalışmayla bağlantısı olmayan bir gezegen bilimci olan James Garvin, “Bu çok kışkırtıcı bir keşif ve bence önümüzdeki birkaç yıl içinde bunu bir hikaye parçası olarak inşa eden daha fazla makale göreceksiniz,”

Araştırmaların arkasındaki fikir: Bilim adamları, milyonlarca yıl önce Venüs’ün Dünya gibi sıvı su okyanuslarına sahip olduğunu düşünüyor.

  • Bununla birlikte bir noktada, bir kaçak sera etkisinin Venüs’ü kurşunu eritecek kadar sıcak bir yüzey sıcaklığıyla bugün olduğu gibi misafirperver olmayan dünyaya çevirdi.
  • Bununla birlikte, gezegenin ılıman bulut katmanı -1° ila 93° arasında değişiyor ve bu da teorik olarak dünyanın orta enlemlerinde bir tür zorlu yaşamın tutunmasını mümkün kılıyor.

Bu keşif, yaşamın kanıtı olsun ya da olmasın, Mars’a olan büyük ilginin bir kısmının Venüs’ün keşfi için kayabileceği aşikar.

  • Kızıl Gezegenin uzun zamandır güneş sistemindeki mevcut veya soyu tükenmiş yaşamı keşfetmek için en iyi yerlerden biri olduğu düşünülüyordu, ancak Venüs’teki fosfinin keşfi NASA’yı 30 aradan yıl sonra ilk sondasını bu esrarengiz bulutlu gezegene göndermeye motive edebilir.
  • Çalışmayla bağlantısı olmayan bir gezegen jeoloğu Paul Byrne, “Kolayca açıklayamadığımız tuhaf, anormal kimyayı saptamak – diğer birçok mevcut zorlayıcı neden arasında – Venüs’e gitmek için zorlayıcı bir nedendir” dedi.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Bilim

Küçük Göğüsler: İşte Bilime Göre Erkeklerin Onlar Hakkındaki Gerçek Düşünceleri

Kadınlar arasında büyük göğüslere sahip olanların erkekler tarafından daha çekici bulunduğuna da…

Bakteriyofajlar Nedir: Yapısı ve Özellikleri

Bu makalede bakteriyofajlar, bakteriyofaj yapısı ve bakteriyofaj özelliklerine genel bir bakış s…

Deniz Köpüğü Nedir ve Nasıl Oluşur

Deniz köpüğü, doğal ortamdan alg çiçekleri şeklinde veya insan yapımı kaynaklardan gelebilen yük…

Mutasyon Nedir? Örnekleri, Çeşitleri ve Nedenleri

Mutasyonlar nedir, çeşitleri ve nedenleri nelerdir gibi çok az bilinen ve sıkıcı bir konuyu sizl…

Atomik Kuvvet Mikroskobu (AFM) Nedir?

Nobel Ödüllü Taramalı Prob (Tünelleme) Mikroskobunun (STM) piyasaya sürülmesinden ve ardından Bi…

Amfetamin Nedir? Amfetamin Bağımlılığı ile Nasıl Mücadele Edilir?

Amfetamin kısaca, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu (DEHB ve DEHB), narkolepsi, Parkinso…

Uyuşturucu Etkisi Altındaki Örümceklerin Davranışları

2 Kasım’da Twitter üzerinden sizlerle paylaştığımız bu görsel ile örümceklerin uyuşturuculara ka…

Lobotomi (Lökotomi) Nedir?

Dünyada en uzun süredir yayımlanan İngilizce genel kültür ansiklopedisi olan Encyclopaedia …

Yeni Bir Kara Delik Türü

Bilim adamları geçtiğimiz günlerde, derin uzayda daha önce görülmemiş türde bir kara deliğin ilk…

Transpozon: Özellikleri ve Evrimdeki Yeri

Transpozonlar, kendilerini genetik materyalinizin farklı kısımlarına kopyalar ve yapıştırır, bu …

Copy link
Powered by Social Snap