1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Beyin Yiyen Amip: Nasıl Bulaşır, Belirtileri Nelerdir

Beyin Yiyen Amip: Nasıl Bulaşır, Belirtileri Nelerdir

Beyin Yiyen Amip Nasıl Bulaşır, Belirtileri

Beyin Yiyen Amip Nedir?

Beyin yiyen amip terimini duymuş olabilirsiniz, ama tam olarak nedir ve belirtileri nelerdir? Gerçekten beyninizi yiyor mu? Bu amipin bilimsel adı kısaca Naegleria fowleri‘dir. Ilık tatlı suda ve toprakta bulunan küçük, tek hücreli canlılardan biridir.

Genel adının aksine, bu amip aslında beyninizi yemez. Yine de, Naegleria fowleri enfeksiyonu ciddi beyin hasarına ve genellikle ölüme yol açan ödemlere sebep olabilir. Durum, birincil amebik meningoensefalit (PAM) olarak adlandırılır.

Naegleria Fowleri Belirtileri Nelerdir?

Naegleria Fowleri Belirtileri Nelerdir?

Naegleria enfeksiyonunun semptomları, parazit amipin ilk maruziyetinden 24 saat ila 14 gün sonra ortaya çıkabilir.

Erken belirtiler menenjitinkilere benzer ve şu şekildedir:

 • ateş
 • şiddetli baş ağrısı
 • mide bulantısı, kusma

İlk semptomlar geliştiğinde enfeksiyon hızla ilerler.

Daha sonraki semptomlar ise şu şekildedir:

 • boyun tutulması
 • ışık hassaslığı
 • bilinç bulanıklığı, konfüzyon
 • denge kaybı
 • halüsinasyonlar
 • çeşitli nöbetler
İlgili Makale
Prokaryotlar ve Ökaryotlar: Farkları ve Özellikleri Nedir?

Enfeksiyonun Sebebi Nedir ve Amip Nerede Bulunur?

Amip vücudunuza burnunuzdan girer. Daha sonra burnunuzdan beyninize giderek enfeksiyona neden olmaya başlar. Popüler inanışın aksine, kirli su içmekten Naegleria enfeksiyonu oluşmaz.

Enfeksiyon genellikle sıcak, tatlı su gölünde veya nehirde yüzerken ortaya çıkar. Beyin yiyen amip ile kirli musluk suyu veya uygun olmayan şekilde klorlanmış havuzlar gibi çeşitli su kaynaklarında da karşılaşabilirsiniz, ancak bu oldukça nadirdir.

Buna ek olarak, Naegleria sıcağı sever ve ılık/sıcak su ortamlarında büyür, bu nedenle enfeksiyonlar yaz aylarında, özellikle de denizlere girişin maksimum olduğu dönemlerde ortaya çıkar.

Beyin yiyen amipler, dünyanın her yerinde bulunabilir. Avustralya, Amerika, Afrika, Asya, Avrupa ve Latin Amerika’da çeşitli enfeksiyonlar rapor edildi, ayrıca Türkiye’de de bu amiplere rastlandı.

Enfeksiyonun Teşhisi ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Beyin Yiyen Amip

Naegleria enfeksiyonunuz olabileceğini düşünüyorsanız, hemen sağlık uzmanınızı görmek için bir randevu alın. Yakın zamanda tatlı suda bulunup bulunmadığınızı doktorunuza bildirin, tanı koymak için bu çok önemli bir nokta.

Belirtilerinize bağlı olarak, bir beyin omurilik sıvısı (CSF) testi için örnek istenmesi olasıdır, bu doktorunuz tarafından size önerilebilir. CSF, beyninizi ve omuriliğinizi çevreleyen ve koruyan sıvıdır. Ayrıca duruma göre ek olarak MR çektirmeniz de istenebilir.

Tedavisi

Enfeksiyon çok nadir olduğu için, Naegleria enfeksiyonu için tedavi çalışmaları oldukça az. Tedavi hakkındaki bilgilerin çoğu, bir laboratuvardaki çalışmalardan veya vaka üzerinde yapılan çalışmalardan gelir.

Tercih edilen yollardan biri antifungal ilaç olan amfoterisin B’dir. Damardan verilebilir veya omuriliğinizin etrafındaki alana enjekte edilebilir. Miltefosin adı verilen bir diğer ilaç da, Naegleria enfeksiyonlarının tedavisinde faydalı görülmektedir.

Naegleria hastalığını tedavi etmek için reçete edilebilecek ilaçlardan bazıları da şu şekildedir:

 • antifungal bir ilaç olan flukonazol
 • azitromisin (antibiyotik)
 • bir diğer antibiyotik olan rifampin, enfeksiyonu tedavi etmek için kullanılan diğer ilaçlarla etkileşime girebilir.

Rahatsızlıkla ilgili, doktor bilgisi ve tavsiyesi haricinde herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır. Doktorunuzun talimatlarına göre ilaç tercihi yapıp ilaçları rutin şekilde kullanmak enfeksiyonu ortadan kaldıracaktır.

Nasıl Önleyebiliriz?

Naegleria enfeksiyonu çok nadirdir, ancak suda vakit geçirirken birkaç önlem almak her zaman en doğrusu olacaktır.

Riskinizi azaltmak için bazı ipuçları:

Özellikle sıcak havalarda tatlı su gölleri, nehirler veya akarsularda yüzmekten kaçının.
Tatlı suda yüzmeyi planlıyorsanız, başınızı suyun üzerinde tutmaya çalışın. Burun klipsi kullanmayı veya burnunuzu parmaklarınızla kapalı tutmayı deneyin.
Tatlı suda yüzerken veya oynarken elden geldiğince suyun yüzeyinde kalın.
Yalnızca uygun şekilde dezenfekte edilmiş havuzlarda yüzdüğünüzden emin olun.

İlgili Makale
Dünyadaki En Ölümcül Parazitler: Çeşitleri ve Tedavisi #10

Özetleyecek Olursak

Beyin Yiyen Amip (Naegleria fowleri) enfeksiyonu, birincil amebik meningoensefalit adı verilen ciddi ve ölümcül olabilecek duruma neden olabilir. Enfeksiyon, amip burnunuza girip beyninize gittiğinde ortaya çıkar.

Naegleria enfeksiyonu oldukça nadirdir ve bununla birlikte, sıcak havalarda düzenli olarak tatlı suda yüzüyorsanız, riski azaltmak için yukarıda belirttiğimiz korunma yollarını uygulayabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Amacımız, size en alakalı ve güncel bilgileri sağlamaktır. Ancak, hastalıklar, semptomlar, ilaçlar ve maddeler her kişiyi farklı şekilde etkilediğinden, bu bilgilerin olası tüm bilgileri içerdiğini garanti edemeyiz. Bu bilgi, tıbbi tavsiye yerine geçmez. Olası sorunları, yan etkileri, hastalıkları ve semptomları her zaman tıbbi geçmişinizi bilen bir sağlık uzmanıyla görüşün. Dusge.com’da paylaşılan bilgiler, tıbbi tavsiye yerine geçmez. Detaylı bilgi için: tıbbi sorumluluk reddi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap