1. Ana Sayfa
  2. Keşfet
  3. Beyaz Gürültü Dinlemek Uyku Kalitesini Artırır Mı?

Beyaz Gürültü Dinlemek Uyku Kalitesini Artırır Mı?

Beyaz Gürültü Dinlemek Uyku Kalitesini Artırır Mı
1

Beyaz Gürültü Nedir?

Beyaz gürültü (White Voice) kısaca, arka plan seslerinin üstünü kapamak için kullanılabilen ses demektir. Potansiyel olarak rahatsız edici sesleri bastırma kabiliyeti nedeniyle, beyaz gürültü genellikle uyku ve çalışma esnasında tavsiye edilir. Örneğin, yatak odasında bir vantilatör çalıştığında daha kolay uykuya dalan insanlar, fanın serinletici esintisine değil, rahatlatıcı sesi nedeniyle kolaylıkla uyuyabilirler. Bununla birlikte, bazı durumlarda insanların uyumasına ve çalışma esnasında konsantre olmaya etkisi bulunmasına rağmen, beyaz gürültü, özellikle yeni doğan bebeklerde kullanıldığında bazı olumsuz etkilere sebep olabilir.

Bilim, beyaz gürültünün tanımını tüm duyulabilir ses frekanslarının kombinasyonu olarak yapar. Araştırmalar, normal işiten kişilerin 20 ila 20.000 Hz arasında değişen ses frekanslarını duyabildiğini göstermiştir. Başka bir deyişle, beyaz gürültü, aynı anda çalan yaklaşık 20.000 farklı tonun sesi gibi düşünülebilir.

Beyaz gürültünün beyaz ışığın niteliklerine olan benzerliğinden dolayı bu nihai ses kombinasyonunu tanımlamak için “beyaz” sıfatı seçildi, görünür ışık spektrumunun tüm renklerinin kombinasyonunun bilimsel açıklaması da benzer şekilde yapılır.

Tüm duyulabilir frekansların bir kombinasyonu olarak beyaz gürültü, diğer potansiyel olarak rahatsız edici sesleri maskelemek için kullanılabilir. Örneğin, bir vantilatörü açmak, yan komşunun gürültülü partisinden gelen sesleri bastırmaya yardımcı olabilir. Bu esnada fanın uğultu sesi beyaz gürültü görevi görecektir. Peki, beyaz gürültü diğer sesleri nasıl maskeliyor?

Örneğin, normal bir konuşmada, üç veya dört kişilik gruplar aynı anda konuşurken, insanlar genellikle tek tek sesleri seçip anlayabilirler. Bununla birlikte, büyük insan grupları aynı anda konuşurken, tek bir sesi duyma olasılığı büyük ölçüde azalır. 1000 kişinin aynı anda konuştuğu ses, beyaz sese benzer.

Daha Verimli Çalışmak İçin Beyaz Gürültü

Daha Verimli Çalışma Süreci İçin Beyaz Gürültüler Çıkaran Ev Aletleri Önerilir

Dikkati dağılan çoğu insan odaklanmakta zorlandığından, öğretmenler öğrencileri sessiz odalarda çalışmaya teşvik eder. Ancak çalışmayı sıkıcı buldukları için, bazıları müzik veya televizyon gibi seslerin aslında konsantre olmalarına yardımcı olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, bu kadar kolay ayırt edilebilen ses dikkat dağıtıcı olabileceğinden, bazı eğitimciler ve psikologlar beyaz gürültüyü alternatif bir çalışma yardımı olarak önermektedir. 

Beyaz gürültünün uyku yardımı olarak kullanımı 1960’ların başından beri var olsa da, insanların öğrenmesine de yardımcı olabileceği teorisi nispeten yenidir.

2014 yılında Hamburg-Eppendorf Üniversitesi Tıp Merkezi’nde yürütülen ve Journal of Cognitive Neuroscience’da yayınlanan araştırma, beyaz gürültü ile matematik öğrenen insanlar ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan çocukların kısa süreli hafızası arasında pozitif bir bağlantı buldu.

İlgili Makale
Bilime Göre En İyi Uyku Pozisyonu

Bununla birlikte, diğer araştırmalar, arka plan gürültüsünün öğrenciler üzerindeki etkilerinin bireysel kişiliklerine bağlı olabileceğini göstermektedir. Örneğin, Londra’daki University College’da yapılan 2010 yılındaki bir araştırma, hem beyaz gürültüye benzer seslerin hem de müziğin aslında içe dönüklerin anlama, hafıza ve öğrenme becerilerini zayıflattığını buldu.

Başka bir deyişle, beyaz gürültünün veya diğer arka plan seslerinin bir konsantre olmaya etkisi, köklü bilimsel araştırmalardan ziyade kişisel bir deneyim durumu olarak açıklanır.

Uyku İçin Beyaz Gürültü

Eskiden mantıksız görünse de, gürültünün insanların uykuya dalmasına yardımcı olabileceği fikri iyice yerleşmiştir. Beyaz gürültü üreten cihazlar yıllardır popüler uyku yardımcıları olmuştur. Birçok insan beyaz gürültü oyuncakları veya makinesi olmadan uyumayı kolaya indirgemeyi pek başaramıyor. Onlar için mutlak sessizlik, dikkati dağıtan bir unsurdur.

Yıllarca yapılan kapsamlı araştırmalar, kronik uykusuzluğun beyin hasarına neden olabileceğini gösterdiğinden, doktorlar genellikle uyku yoksunluğunu tedavi etmek için sensörlü beyaz gürültü makinesi ve cihazları önermektedir. Ek olarak, beyaz gürültü bazen kulak çınlaması tedavisinde alternatif bir terapi olarak kullanılır, kulakta sürekli bir çınlama olması uykuyu bozabilir.

Hayatımız için oldukça önemli bir duyu olan işitme duyumuz uyurken çalışmaya devam eder. Bilim, bizi uykudan alıkoyan arka plandaki gürültüden ziyade arka plandaki ani değişiklikler olduğunu öne sürüyor. Beyaz gürültü, bir ses maskeleme etkisi yaratarak, sesteki ani değişiklikleri engelleyerek insanların uykuya dalmasına ve kolayca uyanabilen kişilerin uykuda kalmasına yardımcı olur.

“Uyku endüstrisi” haline gelen “beyaz gürültü” terimi, sabit ve değişmeyen herhangi bir arka plan gürültüsü için genel bir açıklama olarak kullanılır. Günümüzün sözde “uyku makinelerinde” bulunan diğer rahatlatıcı sesler, hafif yağmur, okyanus sesleri, gök gürültüsü ve cırcır böcekleri gibi doğadan gelen yatıştırıcı sesleri içerir. Pek çok insan bu seslerin saf beyaz gürültünün uykuya ve çalışırken odaklanmaya büyük bir katkısı olduğunu düşünüyor.

Bebeklerin Uyumasına Yardımcı Olur Mu?

Vikipedi‘nin belirttiğine göre, beyaz gürültü genellikle bebeklerin uykuya dalmasına ve düzenli uyku düzeni oluşturmasına yardımcı olması için tavsiye edilir. Bebeklerin yüzde 80’inin beyaz gürültüyü duyduğunda kolaylıkla uykuya daldığı araştırmalar sonucu belirlendi.

Bununla birlikte, bebeklerde beyaz gürültüyü üreten makineleri kullanmanın artıları ve eksileri olabileceği konusunda uyarmakta fayda var.

Bebekler için Beyaz Gürültünün Artıları

  • Çoğu bebek arka planda beyaz gürültüyü duyduğunda kolaylıkla uykuya dalar
  • Aynı zamanda şekerleme zamanlarında yaygın olan ev seslerinin bastırılmasına yardımcı olabilir.
  • Bazı beyaz gürültü makineleri, annelerinin kalp atışını taklit eden bir ses üreterek yeni doğan bebekleri rahatlatır.

Bebekler İçin Beyaz Gürültünün Eksileri

  • Bu makineler tüm bebeklerin uykuya dalmasına yardımcı olmaz ve hatta bazılarının uyumasını engelleyebilir.
  • Ayrıca maksimum ses seviyesi ayarları, bebekler için önerilen gürültü sınırlarını aşabilir.
  • Yeni doğanlar beyaz gürültüye “bağımlı” hale gelebilir ve onsuz uyuyamaz hale gelebilir.
İlgili Makale
Uyku mu Egzersiz mi? Hangisi Daha Önemli?

Bebeği uyutmak için her şeyi denemek isteseler de, ebeveynler beyaz gürültü makinelerine başvurmadan önce çocuk doktorlarıyla konuşmalıdır.

“Sorumluluk Reddi: Dusge, tüm bilgilerin gerçeklere dayalı olarak doğru, kapsamlı ve güncel olduğundan emin olmak için her türlü çabayı göstermiştir. Ancak bu makale, lisanslı bir sağlık mesleği mensubunun bilgi ve uzmanlığının yerine kullanılmamalıdır. Herhangi bir ilaç almadan önce daima doktorunuza veya başka bir sağlık uzmanına danışmalısınız. Burada yer alan ilaç bilgileri değişebilir ve olası tüm kullanımları, talimatları, önlemleri, uyarıları, ilaç etkileşimlerini, alerjik reaksiyonları veya yan etkileri kapsaması amaçlanmamıştır. Belirli bir ilaç için uyarıların veya diğer bilgilerin bulunmaması, ilaç veya ilaç kombinasyonunun tüm hastalar veya tüm spesifik kullanımlar için güvenli, etkili veya uygun olduğunu göstermez. Detaylı bilgi için: tıbbi sorumluluk reddi.

Televizyon Sesi Beyaz Gürültü İşlevi Görür Mü?

Televizyon

Yanlışlıkla veya kasıtlı olarak birçok insan televizyon izlerken uykuya dalar. Hatta bazı insanlar, uyumalarına yardımcı olmak için bir tür beyaz gürültü makinesi olarak televizyonları kullanır. Ancak araştırmalar, TV uykusunun her zaman sağlıklı bir uyku olmadığını göstermiştir. Odada bir televizyon açıkken yedi ila dokuz saat boyunca uyuyan birçok test deneği, sabahları hala uykulu hissettiğini veya tam olarak dinlenmediğini bildirdi.

Beyaz gürültünün aksine, TV’nin sesi ve tonu sürekli değişir ve işitme duyusu uyku sırasında çalışmaya devam ettiği için bu değişiklikler uykuyu bozabilir. Bazı insanlar TV kapandığı an uyanabilir ve televizyon ekranında sürekli değişen renkler ve parlaklıklar uykuyu etkileyebilir.

Esasen araştırmacılar, nadiren bilinçli olarak farkında olsalar da, insanların beyinlerinin bir kısmının uyurken bile TV’yi “izlemeye” devam ettiğini söylüyor.

Sağlıklı, dinlendirici bir gece uykusu için sağlık uzmanları, odadaki hem ses hem de ışık seviyelerinin uyku süresi boyunca tutarlı kalmasını tavsiye ediyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap