1. Ana Sayfa
  2. Doğa
  3. Bermuda Şeytan Üçgeni Gizemi Çözülmüş Olabilir!

Bermuda Şeytan Üçgeni Gizemi Çözülmüş Olabilir!

bermuda şeytan üçgeni

Bermuda Şeytan Üçgeni olarak bilinen Florida, Porto Riko ve Bermuda arasındaki okyanus alanı her zaman bilim dünyasının ilgisine maruz kalmıştır. Yüzyıllar boyu iz bırakmadan kaybolan gemi ve uçakların raporları insanlığı fazlasıyla rahatsız etti. Tüm bu olaylar, bölgenin ‘’Şeytan Üçgeni’’ olarak adlandırılarak kötü bir ün kazanmasına neden oldu. Bu gizemli kaybolmalar için garip fırtınalardan tutun da sualtı uzaylı üssüne kadar birbirinden ilginç teoriler ortaya atılıyor.

1975 yılında gazeteci Larry Kusche ‘’The Bermuda Triangle Mystery – Solved’’ (Bermuda Şeytan Üçgeni Gizemi Çözüldü) adlı bir kitap yayınladı. Kitabında, 1940’tan 1973’e kadar olmuş Bermuda olaylarını inceledi. Kusche, araştırmaları sonucunda tüm bu uçak ve gemi kayıplarının gizemli kayboluşlarının sebebini şiddetli fırtınalarla bağdaştırdı. Bu durumun Bermuda Üçgeninde kaybolma olmadığı anlamına gelmediğini ancak bu bölgenin uçaklar ve gemiler için oldukça popüler bir rota olduğunu, bu sebeple bölgede daha fazla vasıtanın batması ihtimalinin fazla olduğu düşüncesini de kitabında belirtti.

bermuda şeytan üçgeni

Kayıp Tekne Teorileri

Geçmişteki bilim insanlarının aksine günümüz araştırmacıları Bermuda Üçgeninin böyle bir tehlike bölgesi olmadığı düşüncesindeler. Onlara göre uçak ve gemi kaybolmalarının birçok rasyonel nedeni olabilir. Ortaya attıkları teorilerin en ilginci ise düşündüğümüzün aksine uzaylılar falan değil, coğrafyayı içeriyor! Bölgedeki okyanus tabanının, yüksek basınç altında gaz-buz tortusu oluşturabilen metan gazı bakımından oldukça zengin olduğunu keşfettiler. Peki bu gaz ne mi yapıyor? Küçük bile olsa bir su altı depremi meydana geldiğinde (ki bildiğimiz üzere yer kabuğu her an hareket halinde olduğu için her an hafif depremler meydana gelir) bu zararlı tortu metan gazıyla bir araya gelerek deniz tabanında patlayabilir hatta gökyüzüne kadar uzanan şok dalgasıyla pilotları bile etkileyebilir. Civardaki hava yoğunluğunu değiştirip nefes almayı güçleştirebildiği de ihtimaller arasında…

Meydana gelen bu patlamaların, deniz petrol platformlarına zarar verdiği de ortaya çıkmıştır. Bu  da metan gazının gizemli kayıpların birazında da olsa rol oynayabileceği iddiasını kuvvetlendiriyor. Ancak araştırmacılara göre, okyanus tabanı bilim insanları tarafından ayrıntılı bir şekilde haritalanana kadar kesin bir şey söylemek pek de mümkün değil.

Şüphesiz Bermuda bölgesi uzun bir süre daha kafamızda soru işaretleri oluşturmaya devam edecek…

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap