1. Ana Sayfa
  2. Keşfet
  3. Balkanların Son Vahşi Nehirlerini Keşfedin

Balkanların Son Vahşi Nehirlerini Keşfedin

Balkanların Son Vahşi Nehirlerini Keşfedin

Balkan nehirleri, Avrupa’daki diğer birçok nehrin aksine genellikle serbest akışlıdır. Yalnızca kendilerine has olan bazı balık türlerine ev sahipliği yapar, kuşlar için yaşam alanları sağlar ve su sporları için uygun bir ortam sunar.

Berrak buzul gölleri, yüksek zirveleri, ve yer çekimine meydan okuyan dev kanyonlarla dolu bir ülke olan Karadağ’ın devasa nehirleri gerçekten de görmeye değer. Kuzey dağlarında, 1300 metre derinlikteki kanyonun içinden geçen Tara Nehri de kendine has habitatı ve ortamı ile gerçekten bir doğa harikası.

Komşu Bosna-Hersek’te, ülkenin en büyük ve dünyanın en soğuk nehirlerinden biri olan Neretva Nehri’ni de listemize ekleyelim. Bu nehir sıcak yaz aylarında bile maksimum 10 derece sıcaklığa ulaşıyor. Bu nehir, Dinaric Alplerinden akar ve tam 225km uzunluğuna sahiptir. Adriyatik Denizi’nde son bulan Neretva Nehri, birçok raftingcinin de uğrak yeridir. 

balkan nehirleri

Balkanlardaki nehirler arasında belki de en dikkat çekenler ise Arnavutluk’ta yer alır. Turizmi gayet gelişmiş olan bu ülke, Karaburun Yarımadasında sürat teknesi ile yapılan gezintiler, yunuslar, dev kaplumbağalar ve devasa mağaraları ile oldukça popüler. Bu bölgeler geçmişte tüccarlar ve kaçakçıların da popüler rotalarındandı, şu an ise ulusal miras listesinde yer alıyor. Osumi Kanyonu’nun içinden akan Osum Nehri, çevresindeki Osmanlı evleri ve Bizans kiliseleri ile tanınır. UNESCO Dünya Mirası listesinde de yerini almıştır. Civardaki yemyeşil ormanlarla çevrili kanyonlar, Timsah Kapısı, Şeytan Kapısı, Aşk Şelalesi gibi turistlerin cazibe merkezi olan yapıtlara da ev sahipliği yapar. 

Ülkemize çok yakın olan Balkanların, el değmemiş nehirleri ve çevresindeki güzelliklerin en öne çıkanları bunlar, daha sayamadığımız nicesi var tabii ki. Eğer bir gün yolunuz Balkanlara düşerse, buralara uğramadan dönmeyin.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap