Babinski Refleksi Nedir? Nasıl Test Edilir?

Mayıs 23, 2021
Babinski Refleksi Nedir? Nasıl Test Edilir?

Babinski refleksi ilk olarak 1896’da Fransız nörolog Joseph Babinski tarafından keşfedildi ve adlandırıldı. Babinski işareti o zamandan günümüze, doktorlar ve pediatristler tarafından kullanılan önemli bir araç haline geldi. Hem yetişkin hem de çocuk beyin aktivitesinin, nörolojik tepkilerin ve sinir aktivitesinin normal olduğundan ve beyinde veya sinir sisteminde altta yatan herhangi bir anormalliğe işaret etmediğinden emin olmak için kullanırlar.

Bu refleks genellikle bebeklerin bebeklik döneminde sahip olduğu diğer doğal reflekslerin yanında test edilir. Diğer doğuştan gelen yenidoğan bebek refleksleri testleri şunları içerir:

  • Kök refleksi: Doktorun bebeğin ağzının köşesine parmağını ovuşturup bebeğin beslenecek bir meme veya biberon aramak için refleks olarak başını okşama yönüne doğru hareket ettirip ettirmediğini görmek.
  • Moro Refleksi: Bebeklerde sıçrama refleksi olarak da tanınan moro refleksi, 4 – 6 ay içerisinde yok olan türde bir reflekstir. Genellikle bebeğin güvensizlik duygusu içerisinde olduğu zamanlarda ortaya çıkar. Bebek çıplak olmayı sevmeyebilir. Özellikle altını değiştirdiğinizde ne kadar huzursuz olduğunu görebilirsiniz. 
  • Emme refleksi: Doktorun bebeğin ağzının çatısına dokunarak bebeğin parmağını bir meme veya biberonla besliyormuş gibi emmeye başlayıp başlamadığını görmek.
  • Kavrama refleksi: bebeğin refleks olarak parmaklarını doktorun parmağına sıkıca sarıp sarmadığını görmek için doktorun bebeğin elinin avucuna parmağını sürmesi.

Babinski Refleksi Nasıl Test Edilir?

Babinski refleksini testi‘nin en basit yönteminde doktorunuz, ayağınızın altına topuğunuzdan başparmağınıza kadar vurmak için çekiç gibi bir nesne kullanacaktır. Doktorunuz nesneyi ayağınızın altına kabaca dokundurabilir, bu nedenle biraz rahatsızlık veya bir gıdıklanma hissedebilirsiniz. Babinski testini düzgün bir şekilde gerçekleştirmek pratik gerektirir ve hatasız yapılmazsa yanıltıcı sonuçlar verebilir.

Babinski Pozitif Ne Zaman Kaybolur?

Sinir ve nörolojik fonksiyonlarınızın normal olduğundan emin olmak için reflekslerinizi düzenli olarak test etmenin en iyi yolu, kendiniz ve çocuğunuz için yılda bir fiziksel muayenehaneye gitmektir.

Çocuğunuz 1 yaşından küçük ancak normal bir Babinski refleksine sahip değilse, doktorunuza nörolojik durumlar için test edilmesi gerekip gerekmediğini sorun. Duruma göre doktorunuz çocuğunuzu beyin ve sinir sistemini daha yakından inceleyebilecek bir uzmana yönlendirebilir.

Çocuklarda anormal bir Babinski refleksine neden olabilecek bazı durumlar tedavi edilemez. Bunlar zihinsel engelleri ve serebral palsiyi içerir. Bununla birlikte, semptomları göstermiş çocuğa erken tedavi uygulanırsa ve doğru yaşam tarzı sunulursa gelişme sağlanabilir.

Babinski belirtisi pozitif olan yetişkinlerde, anormal reflekse neyin sebep olduğunu anlamak için nörolojik durumlar veya felç gibi olaylar için daha fazla test yapılması gerekebilir. Beyin yaralanmaları, tümörler veya diğer benzer durumlar söz konusu olduğunda, bir uzman tarafından daha ileri tetkik yapmanız gerekebilir. Ayrıca anormal refleksin nedenini bulmak için ameliyat gerekebilir. Bu, herhangi bir komplikasyonu önlemeye yardımcı olabilir ve sağlıklı kalmanızı sağlayabilir.

Sorumluluk Reddi: Amacımız, size en alakalı ve güncel bilgileri sağlamaktır. Ancak, hastalıklar, semptomlar, ilaçlar ve maddeler her kişiyi farklı şekilde etkilediğinden, bu bilgilerin olası tüm bilgileri içerdiğini garanti edemeyiz. Bu bilgi, tıbbi tavsiye yerine geçmez. Olası sorunları, yan etkileri, hastalıkları ve semptomları her zaman tıbbi geçmişinizi bilen bir sağlık uzmanıyla görüşün. Dusge.com’da paylaşılan bilgiler, tıbbi tavsiye yerine geçmez. Detaylı bilgi için: tıbbi sorumluluk reddi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Sağlık

Obsesif Kompulsif Bozukluk (Takıntı) Nedir? Testi ve Tedavisi

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) hastalığı, sizi tekrarlayan davranışlar (kompulsiyonlar) yapmay…

Alerjiler: Çeşitleri ve Belirtileri Nedir? Genel Bakış

Alerjiler ve alerjik reaksiyonlar, bir insanın bağışıklık sisteminin yiyecekler, polenler, bazı …

Malabsorbsiyon Sendromu ve Beslenme Sorunları

Malabsorbsiyon Sendromu Nedir Malabsorbsiyon sendromu, sindirim sisteminin belirli besin madd…

Stres Nedir? Belirtileri Ve Olası Tedavi Yolları

Stres, herhangi bir biyolojik tepkiyi tetikleyen bir durumdur. Bir tehdit veya büyük bir zorluk …

Stevens-Johnson Sendromu: Belirtileri ve Tedavisi

Stevens Johnson Sendromu Nedir? Stevens-Johnson sendromu (SJS Hastalığı), cilt ve mukoza zarı…

Sosyopat Nedir ve Kime Denir?

Bir sosyopatı tanımlamak için kullanılan resmi bir kriter yoktur, ancak psikoloji alanında yaygı…

Hanta Virüsü: Nedir, Belirtileri, Tedavisi ve Korunma

New Mexico’da 9 yaşındaki bir çocuğun yakın zamanda ölmesi, hanta virüsü (Hantavirus) hakkında e…

Bağımlı Kişilik Bozukluğu: Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Bağımlı kişilik bozukluğu, yalnız kalamama ile karakterize endişe duygularıyla tanımlanan bir ki…

Hemofili Hastalığı: Belirtileri ve Tedavisi

Hemofili Nedir? Hemofili, kişinin “pıhtılaşma faktörü” adı verilen proteinlerden yoksun olduğ…

Aşırı Terlemeyi Önlemek İçin Test Edilmiş 6 Yöntem

Ter ve vücut kokusuyla mücadele etmek için çok sayıda araç olmasına rağmen, bazen (fiziksel akti…

Copy link
Powered by Social Snap