ASMR Nedir: Bir Nevi Beyin Orgazmı

Temmuz 26, 2021
ASMR Nedir: Bir Nevi Beyin Orgazmı

Son dönemlerde insanların mikrofonlara fısıldadığı veya garip seslerle beyni karıncalandırdığı YouTube videoları oldukça ünlenmiş durumda, hatta bunu bir meslek haline getirip sadece bu şekilde videolar atan kanallar mevcut. Peki, bu milyonlar izlenen video konsepti neden “beyin orgazmına” neden oluyor? ASMR olarak bilinen nispeten yeni olan bu psikolojik fenomenin sağlığa birçok faydası olabilir.

Kulağınıza fısıldıyorlar, konuşurken nefeslerini hissediyorsunuz, hatta dillerinin ve dudaklarının hareketini ensenizde hissedersiniz. Boynunuzun arkasında bir karıncalanma başlar, kafanızı istemsizce yukarı hareket ettirir. 

Aslında yanınızda değiller, ancak “yanınızda gibiler”. Bilgisayar ekranındalar ve sen evde bir çift kulaklıkla oturuyorsun. Popülaritesi hızla artan psikolojik bir fenomen olan ASMR dünyasına hoş geldiniz.

ASMR Nedir?

ASMR (Otonom Duyusal Meridyen Tepkisi), belirli sesler veya görsel senaryolar tarafından tetiklenen karıncalanma veya sıcaklık hissini ifade eder. Genellikle başın tepesinden veya boynun arkasından kaynaklanır ve vücudun her yerinde hissedilebilir. Ortaya çıkan his, beyin orgazmı veya beyin karıncalanması gibi yaratıcı isimlerle betimleniyor. ASMR’nin kendisi de “fısıltı pornosu” olarak adlandırıldı. 

Günümüzde YouTube’da yüzlerce ASMR içerik oluşturucusu var ve on milyonlarca görüntülenme elde ediyorlar. Ayrıca bu ASMR içerikleri şaşırtıcı şekilde birçok çeşidi içinde barındırıyor. Güçlü bir mikrofon her türlü ısırık sesini karşıya aktarabilirken, bir şeyi çiğnerken, farklı dokunsal deneyimlere odaklanırken (köpük veya balçık türleri ile oynamak gibi) bir kadının farklı yiyecek türlerini yediğini izleyebilir veya sadece nazik fısıltıları dinleyebilirsiniz. Ve garip şekilde hepsi de aynı etkiyi gösterir.

ASMR Etkisi Nasıl Oluşur?

ASMR bu denli popüler hale gelmiş olmasına rağmen, bilim insanları ASMR’nin insanları neden bu kadar etkilediği hakkında hiçbir kesin bulgu elde edememiş durumdalar. ASMR’yi sürekli olarak deneyimleyenler de bunu anlayamıyor, ancak etkisini çok seviyorlar.

ASMR’yi tanımlamak için kullanılan daha müstehcen terimlere rağmen, birçok kişi bu deneyimin aslında bir orgazm gibi olmadığı düşüncesinde. Hatta cinsel bir dürtü bile oluşturmuyor.

ASMR internetin arka mahallelerinde iken, bir anda bu kadar popülerleşince haliyle araştırmacıların da ilgisini üzerine çekti. Bununla birlikte, ASMR ile ilgili bilimsel çalışmalar yeni yeni yapılıyor.

Konuyla ilgili ilk araştırma makalesi 2015 yılında Birleşik Krallık’taki Swansea Üniversitesi psikoloji Bölümü’ndeki araştırmacılar tarafından yayınlandı. Bu araştırma, ortak tetikleyicilere maruz kalması için küçük bir grup insanı bir araya getirdi ve bu insanlar, ASMR videoları izlediğinde hissettikleri raporlandı.

Sonuçları, ASMR videolarına maruz kalmanın “ruh halinde geçici rahatlama” sağladığını ve birçok kişi tarafından stres atmak amacıyla kullanılabileceğini ortaya çıkardı. 

ASMR ile ilgili hala birçok soru var ve araştırmacılar, şu sıralar bu fenomeni her zamankinden daha derin bir şekilde araştırıyorlar. Toronto Ryerson Üniversitesi ve Winnipeg Üniversitesi’ndeki Kanadalı araştırmacılar, bu yıl ASMR’yi “farkındalık ” biçimi olarak inceleyen bir makale yayınladılar.

Araştırmacılar 284 katılımcının, iyi çalışılmış bir bilinç durumu olan farkındalık ile karşılaştırıldığında ASMR’nin nasıl etki bıraktığını karşılaştırmak için bir dizi anket doldurmasını istedi.

Çalışmada, yazarlar ASMR’yi “duygusal tepki” ile birlikte “atipik bir duyusal deneyim” olarak adlandırdılar. Şöyle söyleyelim, bu duyguyu en sevdiğiniz şarkıyı dinlerken de (tam olarak olmasa da) yaşıyorsunuz. Bazı insanlar bazı müzik parçalarına veya duygusal olaylara yanıt olarak anlık bir titreme yaşarlar; bu olay ise “frisson” olarak bilinir. 

ASMR bazı yönlerden benzersizdir. İlk olarak, insanlar genellikle karıncalanmalarının yoğunluğunu kontrol edebilirler (bir dereceye kadar). Ayrıca, karıncalanma frisson gibi seyrek olmaktan ziyade oldukça sık ve etkili bir şekilde ortaya çıkar.

Sadece Kafanın İçinde Değil!

ASMR ayrıca vücudun fizyolojisi üzerinde ölçülebilir etkilere sahiptir. Geçtiğimiz yıl Sheffield Üniversitesi’nden araştırmacıların yayınladığı bir çalışmada,  ASMR videolarını deneyimlemenin kalp atış hızını azalttığını ve cildi rahatlattığını keşfettiler.

Araştırmacılar bu fizyolojik göstergelerin, ASMR’ni hoş, sakinleştirici ama aynı zamanda aktive edici bir deneyim olduğu fikrine vardılar. Araştırma ayrıca, ASMR deneyimininin, kalp hızında artışa sebep olan “frisson” ile bir alakası olmadığını da ortaya çıkardı.

Yeni Keşfedilmiş Olması Araştırmacılar İçin İtici Bir Güç

Keşfedilen beyin temelli fenomenlerin çoğu on yıllardır, hatta yüzyıllar boyunca inceleniyor ve üzerlerine ciddi araştırmalar yapılıyor. Şüphesiz üzerine çalışacak konu arayan birçok araştırmacı için ASMR, biçilmiş bir kaftan ve uzun bir süre daha araştırılmaya devam edilecek gibi görünüyor.

Klinik açıdan bakıldığında ise ASMR oldukça ilgi çekici, ancak psikoterapi amacıyla yasal olarak reçete edilmeden önce daha birçok araştırma yapılması gerekiyor.

Bilimsel kanıtların eksikliği, milyonlarca insanın ASMR videolarını sosyal platformlardan aramasını engellemiyor, aksine bu videoların aranma hacmi günden güne artıyor. 

Birçok kişi bu videolar sayesinde kullandığı uyku ilaçlarının kutularını attıklarını, artık onlara ihtiyaçları olmadığını belirten yorumlarda bulunuyor. Ve eğer siz de ASMR videolarının size yardımcı olup olmayacağını merak ediyorsanız, bunu öğrenmenin tek bir yolu var. İlgili bir video bulun, bir çift kulaklık takın ve oynat düğmesine basın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Bilim

Bilim İnsanları 3D Canlı Organ Üretebilirler Mi?

3 boyutlu baskının tıbbi eşdeğeri olan biyo-baskı, organ bağışı ve bunun gibi tedavilerde devrim…

Doğal Seleksiyon, Darwin ve Evrim

Anahtar noktaları: Charles Darwin, biyolojik evrim teorisini doğal seleksiyonla öneren bir İn…

Olmasaydı Olmazdık: Boşaltım Sistemi

Boşaltım sistemi biz insanlarda, kan dolaşımından ürenin ve vücut tarafından üretilen her türlü …

Bel Soğukluğu (Frengi) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Sifiliz ve frengi olarak da bilinen bel soğukluğu, treponema pallidum olarak bilinen bir bakteri…

Otozom ve Gonozom Kromozomlar: Nedir, Ne Demektir

Otozom kısaca, cinsiyet belirleyici bir kromozom olmayan herhangi bir kromozom demektir, bu nede…

Sera Gazı Etkisi: Küresel Isınmayla Bağlantısı Nedir?

Konu küresel ısınma olduğunda sürekli duyduğumuz şeyler bellidir; sera gazı etkisi, iklim değişi…

Telomerler ve Telomeraz: Yaşlanma ve Kanserde Olası Roller

Telomer ve Telomeraz nedir, ne işe yararlar, Telomeraz etkisi nedir gibi hayatımızda aslında çok…

Bilime Göre En İyi Uyku Pozisyonu

Hayatta iyi bir gece uykusundan daha iyi çok az şey vardır. Mümkün olduğu sürece 7-8 saatlik bir…

Elmaslar Yanabilir Mi?

Elmasların varlığı sonsuz sürelidir, ya da en azından öyle derler diyelim. Ancak, ısı ve oksijen…

Adaptasyon Örnekleri ve Nedenleri

Adaptasyon, türlerin bir çevreye alışmak için geçtikleri süreçtir. Doğal seleksiyon süreci …

Copy link
Powered by Social Snap