Arı Sokmasına Ne İyi Gelir? Tedavisini Evde Yapın!

Aralık 28, 2020
Arı Sokmasına Ne İyi Gelir? Tedavisini Evde Yapın!

Arı sokması çoğu insan için tam anlamıyla bir baş belasıdır. Arının soktuğu bölgede geçici ve keskin bir ağrı, şişme, kızarıklık, sıcaklık ve kaşıntı hisleri yaşayabilirsiniz, ancak alerjik bir sorununuz olmadığı sürece ciddi bir komplikasyon göstermeniz pek olası değildir. Ek olarak arı sokmasının bazı insanlara zararlarından çok faydası vardır ve bu şanslı kesimde bulunanlar tedaviye ihtiyaç duymazlar.

Arılara alerjiniz varsa veya birkaç kez sokulursanız arı sokmaları sizin için biraz sorun yaratabilir. Hatta yaşam kalitenizi bile tehdit edebilirler.

Bir bal arısı elinizi, kolunuzu veya vücudunuzun herhangi bir bölgesini soktuğunda, iğnesi cildinizde kalacaktır ve bu da arının ölmesine sebep olacaktır. Bal arıları, soktuktan sonra ölen tek arı türüdür. Yaban arıları ve diğer (sarı, kızıl veya siyah renkli arılar gibi) türler iğnelerini cildinize bırakmazlar ve tekrar (ve tekrar..) sokabilirler.

Arı sokması sırasında, ağrıya ve diğer semptomlara neden olabilecek zehirli bir toksin vücuda salınır. Bazı kişilerin bu toksine alerjisi vardır. Hafif alerjik reaksiyonlar, sokma bölgesinde aşırı kızarıklığa ve şişmelere neden olacaktır.

Şiddetli alerjik reaksiyonlar genellikle şunlara neden olur:

 • kurdeşen (ürtiker)
 • tenin solması
 • şiddetli kaşıntı ve şişlik
 • dil ve boğazda şişme
 • nefes almada zorluk
 • nabzın yükselmesi
 • mide bulantısı ve kusma
 • ishal
 • hafif baş dönmesi ve bilinç kaybı

Arı sokmasına karşı şiddetli bir reaksiyon belirtiniz varsa, bir acil yardıma başvurmak gereklidir. Ciddi semptomlar göstermek, yaşamı tehdit edecek boyutlara ulaşabilir.

Arı Sokmasına Karşı Evde Neler Yapabilirim?

Rüyada Arı Sokması Görmek Ne Demektir

Arılara alerjiniz yoksa veya ciddi bir alerjik reaksiyon belirtileri yaşamıyorsanız, arı sokmalarının çoğunu evde rahatlıkla tedavi edebilirsiniz.

Bir bal arısı sizi sokarsa, iğneyi hemen tırnağınızın kenarıyla veya kredi kartı gibi bir kartın kenarıyla kaldırın. Bu, cildinize salınan toksin miktarını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Arı sokmasının gerçekleştiği bölgeyi sabun ve suyla yıkayın. İğne bölgesini buzlamak, zehir emilimini azaltmanın en etkili yoludur. Ayrıca şişliğin azalmasına da yardımcı olacaktır.

Arı sokması semptomlarına yönelik çoğu evde tedavi yöntemleri bilimsel araştırmalarla desteklenmemektedir. Yine de nesillerdir aktarılan ve uygulanan geçerli yöntemlerdir.

Nasılsa her insanın evinde bulunan aşağıdaki materyaller, arı sokması semptomlarınızı azaltmanıza ve ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır:

Bal

Bal, yara iyileşmesi, ağrı ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Arı sokmalarını balla tedavi etmek için etkilenen bölgeye az miktarda uygulayın. Çok sıkı olmayan bir bandajla örtün ve bir saate kadar bekletin.

Karbonat

Karbonat içeren bir diş macunu kullanarak, ağrı, kaşıntı ve şişmeyi azaltmak oldukça mümkündür. Etkilenen bölgeye kalın bir tabaka karbonat içeren diş macunu sürün. Bir süre bekledikten sonra semptomlarda iyileşme göreceksiniz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesiyle birlikte birçok diğer sirke türü, arı sokmasına iyi gelmesiyle bilinir. Sirkeye batırdığınız bir pamuğu arı sokması bölgesine uygulayın ve bir süre sonra suyla birlikte durulayın.

Aspirin Tableti

Arı sokmasının ağrısını ve şişmesini azaltmak için popüler bir ev çözümü de, arının soktuğu bölgeye ıslak bir aspirin veya aspirin macunu sürmektir.

Bir yol da sokulan bölgeye amonyak uygulamasıdır, ancak buna etraflıca değinmeye pek gerek görmedik.

Arı Sokmasına Karşı Bazı Otlar ve Yağlar

Aşağıdaki bitkilerin yara iyileştirici özellikleri vardır ve arı sokmasının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir:

 • Aloe vera, cildi yatıştırması ve ağrıyı hafifletmesi ile bilinir. Bir aloe vera bitkiniz varsa, bir yaprağını kırın ve jeli doğrudan etkilenen bölgeye uygulayın.
 • Calendula kremi, küçük yaraları iyileştirmek ve cilt tahrişini hafifletmek için kullanılan bir antiseptiktir. Kremi doğrudan sokulan bölgeye uygulayın ve bir bandajla örtün.
 • Lavanta esansiyel yağı, iltihap önleyici özelliklere sahiptir ve şişliğin hafifletilmesine yardımcı olabilir. Uçucu yağı, hindistancevizi veya zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağla seyreltin. Karışımı arının soktuğu bölgeye birkaç damla damlatın.
 • Çay ağacı yağı doğal bir antiseptiktir ve arı sokmasının sebep olduğu ağrıyı hafifletebilir. Bir taşıyıcı yağ ile karıştırın ve arının soktuğu bölgeye hafifçe uygulayın.
 • Cadı fındığı bitkisi, böcek ısırıkları ve arı sokmaları için denenmiş ve gerçek bir bitkisel ilaç niteliğinde bir bitkidir. Enflamasyonu, ağrıyı ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Arı sokmasına doğrudan cadı fındığını uygulayabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Amacımız, size en alakalı ve güncel bilgileri sağlamaktır. Ancak, hastalıklar, semptomlar, ilaçlar ve maddeler her kişiyi farklı şekilde etkilediğinden, bu bilgilerin olası tüm bilgileri içerdiğini garanti edemeyiz. Bu bilgi, tıbbi tavsiye yerine geçmez. Olası sorunları, yan etkileri, hastalıkları ve semptomları her zaman tıbbi geçmişinizi bilen bir sağlık uzmanıyla görüşün. Dusge.com’da paylaşılan bilgiler, tıbbi tavsiye yerine geçmez. Detaylı bilgi için: tıbbi sorumluluk reddi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Sağlık

Ketojenik Diyet Nedir? Keto Diyeti Listesine Örnekler

Ketojenik diyet… Belki de son yılların en popüler diyet kavramı. İnternet, film yıldızlarından…

Depresyon Nedir: Belirtileri, Tedavisi ve Bilinmeyenler

Depresyon, duygu-durum bozukluklarından biri olarak sınıflandırılır. Bir kişinin günlük faaliyet…

Erotomani Sendromu Nedir? Belirtileri ve Merak Edilenler

Erotomani (herkes bana aşık sendromu), bir kişinin kendisine yoğun bir şekilde aşık olduğu fikri…

Biyolojik Ritim Nedir? Süper “Saat” İle Tanışın!

Biyolojik ritim, vücudumuzun kimyasalları veya işlevlerindeki doğal değişim döngüsüdür. Vüc…

Giardia İntestinalis Paraziti ve Giardiasis Hastalığı Nedir

Giardia lamblia veya Giardia İntestinalis olarak bilinen parazit, insanlarda ve hayvanlarda orta…

İmplant Diş ve Köprü İmplant Fiyatları 2021

İmplant fiyatları; Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından 2021 yılı için hazırlanan rehber tarfif…

Klostrofobi Nedir? Hızlı Bakış

Klostrofobi yani kapalı alan korkusu, sıkışık veya kalabalık alanlarda tetiklenen durumsal bir f…

Maladaptive Daydreaming Disorder: Nedir, Testi ve Tedavisi

Maladaptive Daydreaming Disorder Nedir? Maladaptive Daydreaming, bir bireyi gerçek hayatından…

Saç Egzaması (Seboreik Dermatit): Belirtileri ve Tedavisi

Saç Egzaması Nedir? Çok yaygın bir deri rahatsızlığı olan egzama, sadece vücudunuzun kol…

Otoimmün Hastalıklar: Nelerdir, Türleri ve Belirtileri

Otoimmün Hastalıklar Nedir Otoimmün hastalıklar, bağışıklık sisteminizin “yanlışlıkla” vücudu…

Copy link
Powered by Social Snap