Arama Motoru ve Tarayıcı Arasındaki Fark Nedir?

Eylül 5, 2021
Arama Motoru ve Tarayıcı Arasındaki Fark Nedir?

Bilgiye erişimin en kolay olduğu çağda yaşıyoruz ve gelişen teknolojiler sayesinde bu durum giderek daha da kolaylaşıyor.

Temelden başlayacak olursak interneti daha iyi anlayabilmek için arama motoru ve web tarayıcı arasındaki fark nedir bakmamız gerek. En azından kafasında soru işaretleri olanlar için. Arama motoru nedir, web tarayıcı nedir, web tarayıcı ve arama motoru arasındaki fark nedir, bütün bu sistem nasıl çalışır?

Web Tarayıcı Nedir?

Aralarındaki farkı anlayabilmek, arama motoru ve web tarayıcı nedir sorularının cevabında gizli. Fark oldukça basit ve net. İlk olarak web tarayıcı nedir sorusuyla başlayalım; çünkü “internette sörf yapma” hikayesi bir internet ağına bağlandığınız anda web tarayıcı (internet tarayıcı) ile başlıyor.

Web tarayıcı, internetteki bilgiye / içeriklere ulaşmak için kullanıcıların cihazlarına kurdukları bir yazılımdır. İnternet web sayfalarından oluşur ve web tarayıcılar da bu sayfaları telefonumuzda, tabletimizde ya da bilgisayarımızda açabilmemizi ve görüntüleyebilmemizi sağlar. Web tarayıcı nedir sorusunu basitçe internete bağlanmamızı sağlayan programdır diye cevaplayabiliriz.

Web tarayıcı örnekleri:

 • Internet Explorer
 • Mozilla Firefox
 • Google Chrome
 • Yandex Browser
 • Opera
 • Safari

Web Tarayıcılar ile Neler Yapabiliriz?

Arama motoru ve web tarayıcı arasındaki fark nedir meselesinin web tarayıcı kısmı oldukça anlaşılır. Web tarayıcılar, internette gezinmek için kullandığımız ana araçtır. Belirttiğimiz gibi istediğimiz web sitelerini ve sayfalarını açmamızı ve görüntülememizi sağlar. Bunu için bize bir adres çubuğu sunar. URL’ini bildiğimiz bütün sitelere bu bölüm sayesinde direkt olarak (bir arama motoruna ihtiyaç duymadan) ulaşabiliriz. Böylelikle internette dolaşabilir, sosyal medya sitelerine girebilir, e-ticaret sitelerinde alışveriş yapabiliriz. Web tarayıcı yazılım sayesinde daha sonra tekrar ziyaret etmek istediğimiz siteleri kaydedebilir (Sık Kullanılanlar) ya da geçmişte ziyaret ettiğimiz sitelerin listesine ulaşabiliriz. Bu tarayıcı yazılımlar / programlar ücretsiz olarak indirilebilir ve kullanılabilir.

Arama motoru ve tarayıcı arasındaki fark konusunun arama motoru kısmı biraz daha karmaşık. Tanımıyla başlayacak olursak arama motoru, internette var olan bütün web sayfalarının içeriklerini inceleyip kategorize eden ve sayfaları kullanıcı aramasıyla en ilgili olacak şekilde listeleyen sistemdir. Arama motorları 3 aşamada çalışır. İlk adım internetteki içeriklerin taranması aşamasıdır. Taranan ve içerikleri hakkında bilgi edinilen sayfalar kategorize edilerek dizine eklenir. Ardından da bazı algoritmalar kullanılarak yapılan aramaya göre sonuçlar ilgi düzeyine ve içerik kalitesine göre sıralanır / listelenir.

Arama motorları, milyarlarca web sayfası içerisinde aradığımız bilginin hangi sayfada olduğunu, hatta çeşitli algoritmaları sayesinde hangi sayfada en kaliteli ve güncel bilginin olduğunu bulmamızı sağlar. Arama motorları sayesinde bilgiye çok daha hızlı ve kolayca ulaşabilir, zamandan tasarruf sağlayabiliriz.

Arama motoru örnekleri:

 • Google
 • Bing
 • Yandex
 • Yahoo
 • Ask
 • Yaani

Arama Motoru ve Web Tarayıcı Arasındaki Fark Nedir?

Arama motoru ve web tarayıcı arasındaki fark aşağıdaki şekilde açıklanabilir;

 • Arama motorları bir web uygulamasıdır ve internete bağlı sunucularda barındırılır. Web tarayıcılar ise kullanıcıların bilgisayarlarına kurdukları bir yazılımdır (program da diyebiliriz).
 • Web tarayıcı internetten bilgiye ulaşmak ve görüntülemek için kullanılırken, arama motoru internetteki bilgileri aramak için kullanılır.
 • Web tarayıcılar kontrolü sizde olan bir yazılımlardır. Ayarlarını, tabii ki programın izin verdiği ölçüde dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Arama motorları ise şirketlerinin politikalarına göre çalışır. Arama ayarlarınızı kişiselleştirebilirsiniz; ancak genel olarak arama motoru ayarlarını kontrol edemezsiniz. Bu ayarları sunucu sahibi şirket değiştirebilir. Arama sonuçlarının ve reklam gösterimlerinin hangi dinamiklere göre belirlendiği gibi konular sizin kontrolünüzde değildir. Tabii 3. taraf yazılımlar yardımıyla web tarayıcınızda reklam gösterimlerini engelleyebilirsiniz.

NOT: Görüntüleme ile ilgili sorunlar web tarayıcıdan kaynaklanır, arama motoru ile ilgisi yoktur.

Özetle arama motorlarını bir web tarayıcı olmadan kullanamayız. Chrome ya da Mozilla Firefox tarayıcıları üzerinden, Google ya da Yaani arama motorlarını kullanarak arama yapmanız ve sonuçları görüntüleyebilmeniz gibi. Daha açık bir örnek verelim: Chrome web tarayıcıyı indirip kurdunuz ve kullanmaya başladınız. Araç çubuğuna https://www.yahoo.com/ yazarak arama motoruna gittiniz ve Yahoo arama çubuğuna web tarayıcıları ve arama motorları arasındaki fark nedir diye yazdınız ve sorgunuzla eşleşen binlerce içerik sıralandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Teknoloji

Neuralink’in Beyin-Bilgisayar Arayüzü Hakkında Her Şey!

Türünün tek örneği olan bir etkinlikte teknoloji milyarderi Elon Musk, 29 Ağustos gecesi insan b…

Twitter’dan Yanlış Bilgilerle Mücadele Adımı: Birdwatch Nedir?

Sosyal medyadaki bilgi kirliliği günümüzde ciddi bir sorun, eline telefonunu alan her türlü şeyi…

Siber Zorbalık: Nedir, Önleme Yöntemleri, Sebepleri ve Örnekleri

Siber zorbalık kısaca bir insanı tehdit etmek, taciz etmek, utandırmak veya hedef almak için tek…

Hackerlar Uyduları Kitle İmha Silahlarına Dönüştürebilirler Mi?

Hayal edin, yarım saat sonra Dünya üzerinde bulunan bütün televizyon yayınları aynı anda kesiliy…

Az Bilinen Alternatif Enerji Kaynakları

Alternatif enerji kaynakları, yenilenebilir enerji kaynaklarının bir dalıdır. Makalede anlatılan…

Fiber Optik İnternet Nedir? ADSL İle Farkları

Genellikle fiber internet veya kısaca “fiber” olarak adlandırılan fiber optik internet, düşük ge…

Uzaktan Eğitime Geçişte Neleri Gözden Kaçırdık?

Türkiye’nin ve hatta çoğu gelişmiş Dünya ülkesinin çevrimiçi okula hızlı ve acil geçişi, süreç d…

Zihin Kontrolü ve Zihin Okuma Teknolojileri Geliyor

Beyindeki elektriksel aktiviteleri kafa derisi yoluyla tespit etme ve kontrol etme yeteneği (zih…

Veri Bilimi (Data Science) Nedir?

Python programlama dilinin olmazsa olmazlarından olan Veri Bilimi (Data Science), adı üstünde ve…

Twitter’ın Çökmesi Sonrasında Şirket Hacklenmenin ‘kanıtı yok’ Diyor

Twitter, Cuma gününün ilk saatlerinde başlayan bir kesinti yaşıyor, dünya çapından çoğu kullanıc…
tarayıcı ve arama motoru arasındaki fark

Copy link
Powered by Social Snap