Apple Tree Yard: Korku Bizi Neye Dönüştürebilir?

Haziran 13, 2021
Apple Tree Yard: Korku Bizi Neye Dönüştürebilir?

Apple Tree Yard Dizisi 2017 yılında yayınlanan Louise Doughty’nin aynı  isimli (Türkçe’ye Yasak Meyve Sokağı olarak çevrilen) çok satan romanından uyarlandı. IMDb puanı 7.2 olan BBC yapımı bu 4 bölümlük mini dizinin yönetmeni River, The Crown, Broadchurch dizilerinde de yönetmenlik yapmış olan Jessica Hobbs, senaristi ise Shameless dizisinde de yer almış Amanda Coe. Feminist söylemleri dolayısıyla medyada oldukça konuşulan ve tartışılan Apple Tree Yard dizisi için 3 başarılı kadının eseri diyebilirim.

Baş rolde müthiş oyunculuğula Emily Watson’ı izliyoruz. Ona Ben Chaplin, Mark Bonnar, Susan Lynch, Steven Elder eşlik ediyor. Ulaştığı izleyici sayısıyla dikkat çeken Apple Tree Yard dizisi, genel olarak dram türünde; ancak gizem, gerilim ögeleri ile desteklenmiş çok başarılı bir anlatıya sahip. Yormayan, akıcı ve hatta sürprizli ilerleyen kurgusu ile seyirciyi hep canlı tutuyor.

Mutlaka İzlenmesi Gereken Yabancı Diziler

Apple Tree Yard Konusu

Apple Tree Yard Konusu

“Seninle tanışmadan önce medeni bir kadındım” diye başlıyor hikaye ve sonra devam ediyor: Medeni… Şimdi bunun ne demek olduğunu bile bilmiyorum.

Genetik üzerine araştırmalar yapan başarılı bilim insanı Yvonne Carmichael, evli ve iki çocuk annesi, sakin bir yaşantı süren, bir miktar da özgüven problemleri yaşamaya başlamış, orta yaşlı ana karakterimiz. Onunkine sakin, durağan ve artık zamanla sıkıcılaşmaya, donuklaşmaya başlamış bir yaşam diyebiliriz. Bir toplantının ardından tanıştığı, gizemli ve oldukça da çekici bulduğu Mark Costley ile gizli bir ilişki yaşamaya başlıyor. Ana karakterimizin yaşamı, hali ve tavrı bu olayla birlikte bir anda değişiyor, adeta canlanıyor. Yvonne’un hayatının ne derin bir mutsuzlukla örülü olduğunu biz de tam anlamıyla Mark’la tanışmasından sonra anlıyoruz aslında. Bedenini bile yıllar sonra yeniden keşfediyor gibi… Yvonne, bu değişimi ve arkasındaki nedeni sezen, yıllardır birlikte çalıştığı iş arkadaşı George Selway’in tecavüzüne uğruyor. Bu noktadan sonra her şey kaosa sürükleniyor.

İnsan gerçekten ‘medeni’ olabilir mi? Medeni olmak nerede biter? Hayatımızdan endişe etmeye başladığımızda hangi sınırları geçmek bizim için meşrulaşır? Bir hayat nasıl kontrolden çıkar? Hangi çizgi geçildiğinde artık geri dönüş olmaz? Medeniyet yanılgısı nerede biter?

Yvonne’un felakete sürüklenen hayatı bizi bir sürü soru ile baş başa bırakıyor. Apple Tree Yard dizisi sıradan bir orta yaş aldatma olayının adalet sistemine uzanan, suçu ve cezayı sorgulatan derin bir hikayesi. Adeta bir işkenceye dönüşen mahkeme süresince sinir krizleri geçirmemek ise imkansız. “Mahkemeler doğruyla alakalı değildir. Kimin en iyi hikayeyi anlattığıyla alakalıdır” diyerek mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Dizi İncelemeleri

American Crime Story: Suç, Suçlu ve Toplum

American Crime Story dizisi, Amerika’da yaşanmış ve çok büyük yankı uyandırmış gerçek suç olayla…

Alias Grace Dizi İncelemesi: Aslında O Kadar Eski Bir Hikaye Değil

Alias Grace dizisi 2017’de Netflix’te yayınlanmaya başladıktan sonra, son yılların en popüler ya…

Alex Rider Dizi İncelemesi

Bugün sinema köşemizde ele alacağımız Alex Rider dizisini Amazon Prime Video servisinin ülkemize…

Dark Desire: İç İçe Geçmiş Yalanlar, Sırlar ve Cinayetler

Leticia López Margalli’nin yaratıcısı olduğu Meksika yapımı Dark Desire dizisi Netflix’in en yen…

Inside No.9: Ters Köşenin Ters Köşesi

Inside No.9 dizisi, 2014 yılında BBC ile hayatımıza giren ve IMDb puanı 8.5 olan günümüzün en po…

Lie to Me: Yalan Söylüyor Olabilir Misin Acaba?

Lie to Me, 2009 – 2011 yılları arasında ekranlarda olan ve harika replikleriyle hala akıllardan …

Pose: Umudun Hakim Olduğu Devrimci Bir Dünya

Steven Canals, Brad Falchuk ve Ryan Murphy’nin yaratıcıları olduğu Pose dizisi, 2018 yılında ilk…

Copy link
Powered by Social Snap