1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Dünyada En Az Bulunan Kan Grubu Hangisidir? RH Null ve Diğer Kan Grupları

Dünyada En Az Bulunan Kan Grubu Hangisidir? RH Null ve Diğer Kan Grupları

rhnull altın kan grubu

Rh null sendromu nedir, Türkiye ve Dünya’da en az bulunan kan grubu hangisidir, sıralamaları nedir diye sormadan önce gelin ilk olarak Dünyada en çok bulunan bulunan 8 kan grubunu hatırlayalım.

  • 0 Rh Pozitif : Türkiye’nin %30’u bu gruptadır. Tüm Rh Pozitif kan gruplarına kan verebilir.
  • 0 Rh Negatif : Türkiye’nin %4’ü bu gruptadır. Tüm kan gruplarına kan verebilir.
  • A Rh Pozitif : Türkiye’nin %37’si bu gruptadır. A Rh Pozitif ve AB Rh Pozitif gruplarına kan verebilir.
  • A Rh Negatif : Türkiye’nin %7’si bu gruptadır. A Rh Negatif, A Rh Pozitif, AB Rh Negatif ve AB Rh Pozitif gruplarına kan verebilir. 
  • B Rh Pozitif : Türkiye’nin %14’ü bu gruptadır. B Rh Pozitif ve AB Rh Pozitif gruplarına kan verebilir.
  • B Rh Negatif : Türkiye’nin %2’si bu gruptadır. B Rh Negatif, B Rh Pozitif, AB Rh Negatif ve AB Rh Pozitif gruplarına kan verebilir.
  • AB Rh Pozitif : Türkiye’nin %5’i bu gruptadır. Sadece AB Rh Pozitife kan verebilir.
  • AB Rh Negatif : Türkiye’nin %1’i bu gruptadır. AB Rh Negatif ve AB Rh Pozitif kan gruplarına kan verebilir.

Bu grupların oluşumundaki iki ana antijen A ve B’dir. Sahip olduğunuz kan grubu ebeveynlerinizden sizlere geçen gen varyantları tarafından belirlenirken, A ve B genleri baskın, 0 geni ise resesiftir. Bir kan grubunun pozitif veya negatif olmasını etkiliyen şey ise halk arasında Rh olarak tanıdığımız Rhesus D antijenidir. Toplumun %85’i Rh Pozitif iken %15’i ise Rh Negatiftir.

Uluslararası Kan Transfüzyonu Derneği tarafından Dünya çapında tanınan 35 kan grubu sınıfı var ancak çoğu insanın bunlardan sadece ikisini bilmesi yeterlidir; AB0 ve Rhesus (Rh) sistemleri. Bu iki sistemle ortaya çıkan 8 adet yaygın kan grubu mevcuttur. Kan Transfüzyonu Derneği verilerine göre insanların yüzde 99’u bu bahsettiğimiz kan gruplarına ve antijenlerine sahip. 

En Zor Ve En Az Bulunan Kan Grubu

Aslen 8 yaygın kan grubu vardır. Burada anahtar kelimemiz yaygın, peki yaygın olmayan kaç kan grubu var? Cevap biraz uçuk, milyonlarca diyebiliriz. Ancak bizim konumuz bunlardan en az bulunanı. Bu öyle bir kan grubu ki Dünya üzerinde sadece 40-45 insanda bulunduğu tahmin ediliyor.

Dünyada En Az Bulunan Altın Kan Lakaplı Rh Null’un Özellikleri Nedir?

Varolan en nadir kan olarak bilinen Rh Null o kadar nadir ki Dünya üzerinde bu kana sahip olduğu tespit edilebilen sadece 43 kişi var. Tabi bir kanın bu denli az bulunmasının bir dezavantajı da var, donör sayısı. Sadece 9 donörü olan bu kan için Paris’deki Ulusal İmmünohematoloji Laboratuvarı Direktörü Dr. Thierry Peyrard “Rh Null’u bir şeye benzetmemiz gerekirse bu altın olacaktır, Bu resmen altın kan’” demiştir. Rh Null, kendisine sahip olan insanı özel hissettirmesinin dışında maddi olarak da son derece değerlidir. Genel olarak kan bağışının hayat kurtarıcı özelliğinin çok büyük olduğunu düşünürsek ve bu kan grubunun Dünya üzerinde sadece 9 bağışçısının bulunduğunu da göz önüne alırsak, kan bağışının yapılması durumunda ciddi bir maddi değeri de vardır diyebiliriz. 

Donörlerin az olmasına karşılık Rh Null’un çok değerli bir kan olması iyi mi yoksa kötü mü bilemiyoruz. Bir yandan donör sayısı çok az olduğu için aşırı dikkatli bir hayat yaşamak zorundalar ancak diğer yandan ise yine donör sayısı az olduğu için olası bir kan bağışı durumunda ciddi gelirler elde edebilirler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap