Ailurofobi (Kedi Korkusu) Nedir ve Nasıl Yenilir?

Aralık 24, 2020
Ailurofobi (Kedi Korkusu) Nedir ve Nasıl Yenilir?

Ailurofobi, kedilerin etrafındayken veya kediler hakkında düşünürken paniğe ve endişeye neden olacak kadar güçlü olan yoğun bir kedi korkusu şeklinde tanımlanır. Bu ilginç ve özel fobi, aynı zamanda elurofobi ve felinofobi olarak da isimlendirilebilir.

Geçmişte hiç bir kedi tarafından ısırılmış veya tırmalanmışsanız, kedilerin yanında gergin hissetmeniz oldukça normal olacaktır. Veya en basit tabirle kedileri sevmiyor da olabilirsiniz. Her iki durumda da, muhtemelen kedilerle etkileşime girmemeye ve onlardan uzak kalmaya çalışacaksınız.

Ailurofobi (kedi fobisi), hafif bir korku veya hoşlanmamanın ötesinde bir durumdur. Fobinin sebebi nedir henüz bilinmiyor ancak eğer ailurofobiniz varsa, kedilerle karşılaşmamak için özel bir çaba gösterebilir ve kedilere rastladığınızda panikleyebilirsiniz. Bu fobi, özellikle de kedilerin evcil hayvan olarak popülaritesi göz önüne alındığında, günlük yaşamınız üzerinde ciddi etkilere sebep olabilecek bir rahatsızlıktır.

Ailurofobinin Semptomları Nelerdir?

Ailurofobi (Kedi Korkusu) Nedir ve Nasıl Yenilir?

Ailurofobinin en bilinen belirtisi, kediyi görünce veya sesini duyunca ortaya çıkan korku hissidir. Hatta öyledir ki Tom ve Jerry’deki Tom’a veya kedi fotoğraflarına bakmak bile bu semptomları tetikleyebilir, bilim insanları da bu konuda en az bizler kadar şaşkın.

Kedi ve köpek gibi hayvanlardan korkma fobileri genel olarak, fobi duyduğunuz canlı hakkında düşünürken, onunla temas kurarken hem fiziksel hem de psikolojik semptomlara neden olma eğilimindedir. Fiziksel belirtileri genellikle şu şekildedir:

 • göğüste ağrı veya gerginlik
 • aşırı terleme ve nabız yükselmesi
 • çeşitli solunum yolu sorunları
 • ajitasyon, baş dönmesi veya mide bulantısı hisleri
 • titremek
 • nadir de olsa halüsinasyon gibi aşırı belirtiler

Psikolojik belirtileri ise:

 • kedileri düşünürken paniklemek ve korkmak
 • kedilerin olabileceği yerlerdeyken oluşan korku hisleri
 • “bir kediyle karşılaşırsam ne yaparak onu atlatabilirim” gibi planlar kurmak
 • miyavlama, tıslama veya benzer sesler duyduğunuzda aşırı endişe ve korku yaşamak

Bu gibi ailurofobi belirtileri rutin davranışlarınızı tahmin bile edemeyeceğiniz ölçüde etkileyebilir. Örneğin, kedisi olan bir arkadaşınızı ziyaret etmeyi bırakabilir veya evcil hayvanlara izin verilmeyen yeni bir binaya taşınmayı bile düşünebilirsiniz. Bunun dışında evcil hayvanlarla ilgili muhabbetlerin yapıldığı ortamlardan uzak durmaya çalışabilirsiniz. Kısacası, kendinizi hiç beklemediğiniz hal ve hareketler sergiliyorken bulmanız oldukça muhtemel.

Kedi fobisi de dahil olmak üzere benzer herhangi bir fobiniz varsa, bu korkunun mantıksız olduğunun ve bu canlının size zarar verme olasılığının düşük olduğunun farkına varmak ilk adım olmalıdır.

Kedi Fobisinin Nedeni Nedir?

Kedi Fobisinin Nedeni Nedir?

Birçok fobi gibi ailurofobi, yani kedi fobisinin de kesin nedeni belirsizliğini korumakta. Ancak kedi fobisinde, küçük yaşlardayken bir kedi tarafından saldırıya uğramak veya bir başkasının saldırıya uğradığına tanık olmanın rol oynayabileceği düşünülüyor. Ayrıca genetik ve çevresel faktörler de rol oynayabilir.

Spesifik fobiler, özellikle de hayvan fobileri genellikle çocuklukta gelişir. Kedilere karşı yaşadığınız olumsuz bir deneyim varsa ve bunu hatırlamıyor olsanız bile, bu fobiye sahip olmanız muhtemeldir.

Teşhisi Nasıl Yapılır?

Kedi fobiniz olabileceğini düşünüyorsanız, teşhis koymak için bir uzman doktorla görüşmeniz yeterli olacaktır. Birincil sağlık uzmanınız sizi fobileri teşhis etme konusunda deneyimli olan bir doktora yönlendirebilir.

Genel olarak fobi, endişe veya korkular günlük yaşamınızı etkilediğinde veya yaşam kalitenizi olumsuz etkilediğinde daha kolay teşhis edilir.

Aşağıdaki durumlarda size ailurofobi teşhisi konabilir:

 • kedileri görmek veya onlar hakkında düşünmek, anksiyete belirtileri oluşturuyorsa
 • kedilerden uzak olmak için yolunuzu değiştiriyorsanız
 • bu ve benzeri semptomları altı ay veya daha uzun süredir yaşıyorsanız

Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Herhangi bir fobiye sahip olmanız, kesinlikle tedavi olmanız gerektiğini göstermez ve genellikle kendiliğinden geçer. Kedi fobisine sahip olmanıza rağmen, kedilerle çok karşılaşmıyorsanız, ailurofobinin günlük yaşamınız üzerinde ciddi bir etkisi olmayacaktır ve fobiyi yenmek kolaylaşacaktır.

Bununla birlikte, bu ve benzeri fobilerde en çok tercih edilen yöntem “maruz kalma tedavisi” dir. Bunun dışında bilişsel davranışçı terapi yöntemi de uzman doktorlar tarafından tavsiye edilen yöntemlerdendir.

Maruz Kalma Tedavisi

Maruz kalma terapisi, koulrofobi (Palyaço Fobisi), tripofobi (Delik Fobisi) gibi çeşitli fobiler için en etkili tedavi yöntemlerinden biri olarak kabul edilir. Bu terapiye yönteminde, fobi duyduğunuz şeye maruz kalmak yoluyla ondan zamanla korkmamayı öğrenmek amaçlanır.

Ailurofobiyi ele almak için kedi resimlerine bakarak başlayabilirsiniz. Kedi videoları izledikten sonra elinizde oyuncak bir kedi tutabilirsiniz. Devamında bu süreç bir evcil kediyle temas şeklinde ilerleyecektir.

Ayrıca bunun dışında, maruz kalma terapisi sırasında korku ve endişe duygularını yönetmeye yardımcı olmak için gevşeme tekniklerini öğrenmeniz için doktorunuz tarafından ek bir bilgilendirme almanız gerekebilir.

Bir süre sonra, kedilerin size stres vermek yerine, stresinizi atan bir canlı haline geldiğini fark etmeniz mümkündür.

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT)

Maruz kalma terapisine ek olarak bilişsel davranışçı terapi de fobilerin tedavisinde sıklıkla başvurulan yöntemlerden biridir. Bilişsel davranışçı terapi, fobilere neden olan düşünce kalıplarını nasıl belirleyeceğinizi ve bunları nasıl yeniden çerçeveleyeceğinizi öğretmeyi amaçlar.

Maruz kalma tedavisi, genelde bilişsel davranışçı terapi aşaması geçildikten sonra uygulanan bir yöntemdir.

İlaç Tedavi

Fobileri tedavi etmek için özel olarak tasarlanmış herhangi bir ilaç yoktur, ancak bazıları semptomları kısa vadede yönetmeye yardımcı olabilen bazı ilaçlar doktorunuz tarafından reçete edilebilir. Doktorunuzun önerdiği ilaçları doğru dozlarda ve zamanında kullanmak uzun vadede fobinizi yenmenize de etki edebilir.

Sorumluluk Reddi: Amacımız, size en alakalı ve güncel bilgileri sağlamaktır. Ancak, hastalıklar, semptomlar, ilaçlar ve maddeler her kişiyi farklı şekilde etkilediğinden, bu bilgilerin olası tüm bilgileri içerdiğini garanti edemeyiz. Bu bilgi, tıbbi tavsiye yerine geçmez. Olası sorunları, yan etkileri, hastalıkları ve semptomları her zaman tıbbi geçmişinizi bilen bir sağlık uzmanıyla görüşün. Dusge.com’da paylaşılan bilgiler, tıbbi tavsiye yerine geçmez. Detaylı bilgi için: tıbbi sorumluluk reddi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Sağlık

Conn Sendromu (Birincil Aldosteronizm)

Conn Sendromu Nedir? Conn sendromu (aynı zamanda Birincil aldosteronizm olarak da adlandırılı…

Panik Atak ve Panik Bozukluk: Belirtileri ve Tedavisi

Panik Bozukluk ve Panik Atak Nedir? Farkları Panik atak, gerçek bir tehlike veya görünür bir …

Maladaptive Daydreaming Disorder: Nedir, Testi ve Tedavisi

Maladaptive Daydreaming Disorder Nedir? Maladaptive Daydreaming, bir bireyi gerçek hayatından…

Sürekli Uyku Hali Neden Olur? Uyuşukluğa Genel Bakış

Gün içinde anormal derecede uykulu veya yorgun hissetmek kısaca uyuşukluk olarak tanımlanabilir….

Çağın Hastalığı: Bipolar Bozukluk Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Bipolar bozukluk, aşırı ruh hali değişimleri ile karakterize bir psikojik rahatsızlık olarak tan…

Fenilketonüri (PKU) Hastalığı Ne Demek? Belirtileri

Fenilketonüri (PKU), vücutta fenilalanin adı verilen bir aminoasidin birikmesi gibi belirtileri …

İlaç Şirketi Johnson & Johnson’ın Covid-19 Aşı Çalışması Bilinmeyen Bir Hastalık Sebebiyle Durduruldu

ABD’li ilaç üretici şirket Johnson & Johnson, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bir çalışma…

Bibliyoterapi: Kitaplar Terapötik Süreçte Nasıl Yardımcı Olabilir?

Bibliyoterapi Nedir Anksiyete ve depresyon gibi kişisel konularla uğraşırken y…

Kıl Kurdu Nedir ve Nasıl Düşürülür? İlacı, Belirtileri ve Tedavisi

Kıl kurdu enfeksiyonu, insanlarda görülen en yaygın bağırsak kurdu enfeksiyonlarından biri demek…

Psikoz nedir? Türleri, Belirtileri ve Tedavisi

Psikoz (psikotik bozukluk), gerçeklikten tamamen soyutlanmış bir ruh haliyle karakterize edilir …

Copy link
Powered by Social Snap