2020 Yılında Gerçekleşen En Önemli Bilimsel Gelişmeler

Aralık 31, 2020
2020 Yılında Gerçekleşen En Önemli Bilimsel Gelişmeler

Kabul, birçoğumuz için 2020 yılı Mart ayında bitti. İçinde bulunduğumuz koronavirüs vakaları, aşı çalışmalarının gidişatı ve vakaların pik seviyelerine ulaşması derken iyi-kötü bir yılın sonuna geldik. Peki, 2020 yılında Dünya gündemini meşgul eden tek şey koronavirüs müydü? Elbette hayır! Dilerseniz 2020 yılında gerçekleşen ve rekor kıran bilimsel gelişmelere göz atalım.

Bu yıl, birçoğumuz asıl gündemden ötürü fark etmemiş olsak da rekor kıran bilimsel olaylar ve keşiflerle doluydu. Gezegenimizdeki en eski malzeme olduğu tespit edilen 7 milyar yıllık yıldız tozu ve şimdiye kadar bulunan en yaşlı ikizlerin kalıntılarını barındıran 31.000 yıllık bir cenaze töreni de dahil olmak üzere bazıları “en yaşlı ve en eski” unvanını kazandı. Alaska’dan Yeni Zelanda’ya 11 gün boyunca “aralıksız şekilde” seyahat eden bir kuş ve 700 kilometreden uzun olan bir şimşek de kayıtlara geçti. İşte, 2020’de gerçekleşen bilimsel ve teknolojik gelişmelerden en ön plana çıkan 10 tanesi.

2020’de Rekor Kıran Bilimsel Gelişmeler

En Uzun Kuş Uçuşu

2020 Bilimsel Gelişmeler: En Uzun Kuş Uçuşu

Gürültülü, uzun gagalı, pas rengi bir kuş, bu sonbaharda en uzun kesintisiz uçuşu yaparak dünya rekorunu kırdı. 16 Eylül’de, “4BBRW ” adı verilen bir erkek çubuk kuyruklu çulluğu (Limosa lapponica) güneybatı Alaska’dan yola çıktı ve 11 gün boyunca aralıksız bir şekilde Yeni Zelanda’ya uçtu, yaklaşık 12.200 km’lik devasa bir mesafe kat etti. Önceki rekor, 2007’de dokuz gün boyunca yaklaşık 11.500 km uçan bir dişi tarafından kırılmıştı.

Dünyanın En Uzun Hayvanı

2020 Bilimsel Gelişmeler: Dünyanın En Uzun Hayvanı

Avustralya kıyılarındaki derin deniz kanyonlarında keşif çalışmaları yürüten araştırmacılar, “şimdiye kadar keşfedilen en büyük hayvan” olabilecek süper uzun, ip gibi bir yaratık keşfettiler. Sifonofor olarak adlandırılan bu yaratık, 45 metre uzunluğundaydı ve devamında yaptıkları araştırmalar, bu türün bazılarının 120 metreye kadar uzayabildiğini gösteriyordu, dünyanın en uzun hayvanı olarak kayıtlarda yerini aldı.

En Uzun Süre Pozlanan Fotoğraf

2020 Bilimsel Gelişmeler: En Uzun Süre Pozlanan Fotoğraf

Bir bira kutusu, fotoğraf kağıdı ve düşük teknolojili bir iğne deliği kamera 2012’den beri her gün güneşin gökyüzünde yaptığı yolculuğun bir fotoğrafı çekildi; fotoğraf, şimdiye kadar çekilmiş en uzun sürede pozlanan fotoğraf olabilir. Sekiz yıl önce, bir Hertfordshire Üniversitesi öğrencisi bir kamera oluşturdu ve onu, üniversitenin Bayfordbury Gözlemevi’ndeki bir teleskopun üzerine yerleştirdi. İşin ilginç yanı ise, öğrenci kamerayı buraya yerleştirdiğini unuttu ve tam 8 yıl boyunca hatırlamadı. Barnet ve Southgate Koleji’nde fotoğraf teknisyeni olan Regina Valkenborgh yaptığı açıklamada, “Bu kadar uzun süre pozlamayı düşünmüyordum, ancak unutunca tam 8 yıl boyunca aralıksız şekilde fotoğraflama işlemi devam etti” dedi.

Yaşamış En Büyük Kaplumbağanın Keşfi

2020 Bilimsel Gelişmeler: Yaşamış En Büyük Kaplumbağanın Keşfi

Yaklaşık 2,4 m çapında bir kabuğa sahip, 8 milyon yıl önce yaşamış eski bir kaplumbağa, şimdiye kadarki en büyük kaplumbağa olabilir. Bu eski ve ilginç canlı, 12 milyon ila 5 milyon yıl önce süren Miyosen döneminde Güney Amerika’nın kuzeyinde yaşayan Stupendemys geographicus adı verilen, soyu tükenmiş bir türe aitti. Kaplumbağa, yaşayan en yakın akrabası olan Amazon nehir kaplumbağasının (Peltocephalus dumerilianus) ve en büyük canlı kaplumbağanın (Dermochelys coriacea) iki katı büyüklüğündeydi ve yaklaşık 1.145 kilogram ağırlığındaydı.

En Eski Tek Yumurta İkizleri

2020 Bilimsel Gelişmeler: En Eski Tek Yumurta İkizleri

Avusturya’daki Krems-Wachtberg arkeolojik alanında bulunan 31.000 yıllık oval şekilli bir cenaze töreni, muhtemelen dünyada bilinen en eski ikiz bebek kalıntılarını barındırıyor. Mezar 2005 yılında bulundu; ancak bu yıl yapılan bir analizde araştırmacılar, bebeklerin tek yumurta ikizi olduklarını ve yakındaki bir mezarlıkta keşfedilen 3 aylık bir bebeğin kuzenleri olduklarını keşfetti. Communications Biology dergisinde 6 Kasım’da yayınlanan araştırmaya göre bebeklerden biri doğumdan kısa bir süre sonra öldü ve diğeri de yaklaşık 50 gün yaşadı.

En Eski Sperm

2020 Bilimsel Gelişmeler: En Eski Sperm

Bilim adamları, Myanmar’ın kuzeyindeki bir madende bulunan kehribar diskinin içinde dünyanın bilinen en eski spermini keşfettiler. Kehribar, 39 minik ostrakod, bir tür kabuklu hayvana aitti; Bunlardan 31 tanesi Myanmarcypris hui adlı yeni keşfedilen bir türe aitti. M. hui’nin yetişkin dişilerinden birinin içinde, araştırmacılar dört yumurta ve 100 milyon yıllık sperm olduğu keşfedilen spagetti benzeri bir kitle keşfettiler. Bu keşiften önce, doğrulanan en eski sperm 50 milyon yaşındaydı ve Antarktika’daki bir solucan kozasında keşfedilmişti.

Dünyadaki En Eski Materyal

2020 Bilimsel Gelişmeler: Dünyadaki En Eski Materyal

2020’de yaşanan bilimsel gelişmeler arasında en ilginçlerinden biri, yarım asır önce Dünya’ya çarpan devasa bir göktaşı içinde bulunan Stardust, 7 milyar yıl öncesine dayanıyor ve bu da onu gezegenimizde bulunan en eski malzeme yapıyor. Güneşimizden daha yaşlı olan tanelerden oluşan eski tozun, süpernova aşamasındaki yıldızların birinden geldiği düşünülüyor. Bu yıldız tozu, sonunda 1969’da Avustralya’da düşen Murchison göktaşının üzerinde gezegenimize ulaştı. Yeni çalışmada araştırmacılar, Murchison’dan gelen tozları analiz ettiler, göktaşının küçük parçalarını öğüttüler, mineralleri ve silikatları çözen ve ardında ön kutup taneleri bırakan bir yöntem olan asit eklediler. Bulgular 13 Ocak’ta Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlandı.

En Yüksek Ses Hızı

2020 Bilimsel Gelişmeler: En Yüksek Ses Hızı

Ses ne kadar hızlı seyahat edebilir? Bilim insanları, herhangi bir ortamda mümkün olan en hızlı ses hızını keşfettiler: saniyede 36 km/s’lik devasa bir hız. Ses, bildiğiniz üzere hangi malzemeden geçtiğine bağlı olarak farklı hızlarda hareket edebilir; örneğin, sıcak sıvıların içinde, soğuğa göre daha hızlı yayılır.

Bu nedenle, bir grup araştırmacı sesin gidebileceği maksimum hızı bulmak için katı bir hidrojen atomundan geçen ses hızını hesapladı. Hidrojen, en düşük kütleli atomdur ancak Dünya atmosferinden bir milyon kat daha güçlü muazzam seviyede bir basınç altında olmadığı sürece katı olmaz. Çok özel koşullarda hazırlanan katı hidrojenin içindeki sesin 127.460 km/s’lık bir hızla hareket ettiği gözlemlendi

En Uzun Şimşek

2020 Bilimsel Gelişmeler: En Uzun Şimşek

2018’de Cadılar Bayramı’nda, dev bir şimşek Brezilya’da gökyüzünü ikiye ayırdı. Dünya Meteoroloji Örgütü’nden (WMO) Haziran ayında yayınlanan bir analize göre, “megaflash” olarak bildirilen bu yıldızım 700 km uzunluğundaydı ve Atlantik kıyılarından Arjantin’in kenarına kadar uzanıyordu, bu da onu şimdiye kadar kaydedilen en uzun yıldırım yapan uzunluktu. Bilim insanları, şimşeğin bir önceki rekordan iki kat daha uzun olduğunu doğrulamak için yeni bir uydu teknolojisi kullandılar.

Keşfedilmiş En Eski Bağırsak

2020 Bilimsel Gelişmeler: Keşfedilmiş En Eski Bağırsak

2020 yılındaki bilimsel gelişmeler makalemizin son maddesinde ise bilim insanları Nevada’nın Nye bölgesinde 550 milyon ila 539 milyon yıl öncesine dayanan fosilleşmiş bağırsaklar buldular, bu kalıntılar şimdiye kadar bulunan en eski sindirim sistemi kalıntıları olarak kayıtlara geçti. Önceki rekordan yaklaşık 30 milyon yıl daha yaşlı olan bağırsaklar, cloudinomorphs adı verilen küçük ve tüp benzeri yaratıklara ait. Bu bulgu, bilim insanlarının günümüzde bulunmayan cloudinomorfların ne tür bir canlı olduğunu anlamasını sağlayabilir. Bulgular, 10 Ocak’ta Journal Nature Communications‘da yayınlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Bilim

Çok Hücreli Canlılar Nelerdir?

Çok hücreli canlılar, tahmin edebileceğiniz üzere birden fazla hücreden oluşur. Bu nedenle, sade…

Kimyanın Alt Dalları ve Tanımları Nedir?

Kimyanın alt dalları hakkında konuşmadan önce kimyadan bahsedelim. Kimya, maddenin yapısı, bileş…

Ahtapot Kollarının Aklı Var!

Ahtapot kolları aslında onların zihnidir. Yanlış duymadınız, bu konuyla ilgili yapılan çalışmala…

Sizce Beynimizin Yüzde Kaçını Kullanıyoruz?

Hiç “Acaba beynimizin yüzde kaçını kullanıyoruz?” diye düşündünüz mü? Özellikle de konuyla ilgil…

Disakkaritler Nelerdir ve Nasıl Oluşurlar

Kimse durduk yere günlük konuşmalarında disakkaritler hakkında konuşmaz, ancak bu molekül şekerl…

İnsan Vücudu: Anatomisi, Gerçekler ve İlginç Bilgiler

İnsan vücudu, sizi oluşturan her şeydir. İnsan vücudu 5 bölümden oluşur. Bunlar baş, boyun,…

Gen ve Genom Nedir? Tanımı, Tedavisi ve Aktarımı

Gen ve genom hakkında konuşmadan önce dışarı çıkın ve çevrenize bir bakın, insanları gözlemleyin…

Dünyaya Yön Veren Bilim Adamları ve Buluşları

Bu yazımızda sizler için, Türk ve Dünya tarihinde yer alan önemli keşiflerde bulunmuş bazı bilim…

Olmasaydı Olmazdık: Boşaltım Sistemi

Boşaltım sistemi biz insanlarda, kan dolaşımından ürenin ve vücut tarafından üretilen her türlü …

A’dan Z’ye CRISPR-Cas9(Gen Düzenleme) Nedir?

CRISPR teknolojisi, genomları düzenlemek için basit ama güçlü bir araçtır. Araştırmacıların…

Copy link
Powered by Social Snap