1970 Büyük Bhola Kasırgası

Aralık 2, 2020
1970 Büyük Bhola Kasırgası

Bhola Kasırgası, 1970’in Kasım ayında Doğu Pakistan ve Hindistan Bengal beldelerinde meydana gelen tropikal bir siklon olarak kayıtlarda yerini alıyor. Devasa Ganj Deltası’nın bünyesindeki birçok adanın sulara gömülmesi, yaklaşık 500.000 insanın hayatını kaybetmesine sebep olmuştu. Bhola kasırgası, insanlığın varoluşundan bu yana gerçekleşen en büyük ve en çok kayba sebep olan doğal afetlerden biri olarak kayıtlara geçmiştir.

Bangladeş (eski adıyla Doğu Pakistan), Himalaya Dağları’ndan aşınmış tortuların üzerinde bulunan, yoğun nüfuslu bir delta ülkesidir. Alanın yüzde otuz beşi deniz seviyesine 6 metreden daha yüksekte ve bir yılda ülkenin ortalama % 20’sinden fazlası nehir taşkınlarından ötürü sular altına gömülür. 575 kilometre uzunluğundaki sahil şeridi, Bengal Körfezi’nin ılık sularından siklonları bölgeye aktaracak şekilde şekillenmiştir. Yılda yaklaşık beş tropikal siklon, güneybatı muson mevsiminden önce (Nisan-Mayıs) ve sonra (Ekim-Kasım) Bengal Körfezi’ne giriyor ve ciddi hasarlara neden oluyor.

Bhola Kasırgasının Ortaya Çıkışı

Bhola Kasırgasının Ortaya Çıkışı, Görsel: cnn.com

Tarihler 8 Kasım 1970’i gösterdiğinde, Bengal Körfezi’nin merkezinde yeni ve devasa bir fırtına oluşuyordu. Fırtınadaki basınç rüzgarları doğrudan ölçülememiş olsa da, uydu görüntüleri fırtınanın ulaştığı devasa büyüklüğü ortaya çıkarmaya yeterliydi. 11 Kasım’a kadar 137-145 km/saat arasında bir hızla ilerlemeye başlayan siklon, kuzeye yol aldı ve burada iklim katkısıyla daha da büyüdü.

Vikipedi’nin bildirdiğine göre 12 Kasım günü geldiğinde, ortalamanın üzerinde bir ay gelgiti sırasında devasa kasırga, alçak delta bölgesine girdi. Bununla birlikte siklon, 6 m’lik bir fırtına dalgası ve 225,3 km/saati aşan bir esinti gücüne ulaşmıştı. Meteorologlar yaklaşan fırtınayı önceden bilmelerine rağmen, kıyı ovasında ve Ganj Nehri deltasının adalarında yaşayanların çoğuyla iletişim kurmanın bir yolu yoktu. Sonuç olarak, yaklaşık 300.000 ila 500.000 kişi bu kasırgada hayatını kaybetti (fırtına dalgası geldiğinde çoğu uyuyordu). Yaşanan bu kayıp, Bhola Kasırgası’nı tüm zamanların en ölümcül tropikal kasırgası ve yakın tarihin en ölümcül doğal afetlerinden biri haline getirdi.

Yerel Yönetime Eleştiriler

Pakistan hükümeti, bu büyük felaketlerin ardından yardım operasyonlarını yürütme şeklinden ötürü ciddi eleştirilerle karşı karşıya kaldı. Muhalefetteki Awami Partisi, kısmen ulusal hükümetin başarısız yardım çabalarının bir sonucu olarak, eyalette Aralık ayında yapılan genel seçimlerde ezici bir zafer kazandı. Kasırga öncesinde belli siyasi anlaşmazlıklar olsa da, hükümet seçim için avantajlı görünüyordu. Ancak gerçekleşen bu devasa felaket sonrasında, hükümetin uyguladığı destek politikası yetersiz görülünce muhalefet avantaj elde edip seçimi kazanmıştı.

Hızlı gerçekler:

  • Bu kasırga, 1970 yılında, Kuzey Hint Okyanusu kasırga sezonunun altıncı siklonik fırtınası ve aynı zamanda sezonun en güçlü kasırgasıydı. Ortalama bir kasırganın üç katı kadar büyük bir alanı etkiledi..
  • 490 milyon doların üzerinde hasar meydana geldi. Bölgedeki evlerin yaklaşık %85’i tahrip oldu veya ciddi şekilde hasar gördü. Kıyı boyunca neredeyse her yer harap oldu.
  • Fırtına dalgası, yalnızca Thana bölgesindeki nüfusunun % 45’inden fazlasını (167.000 kişi) öldürdü, en ağır etkilenen bölge ise Tazumuddin idi.
  • Bölgede o dönem faaliyet gösteren tahmini 77.000 balıkçının, yaklaşık 46.000’i kasırgada can verdi ve hayatta kalanların birçoğu ağır şekilde yaralandı. Bölgedeki balıkçılık endüstrisi yüzde 65 ila 70 oranında düşüş yaşadı.
  • 20. yüzyılda, dünyadaki en ölümcül dokuz hava olayından yedisi, Bangladeş’i vuran tropik siklonlardı. 30 Nisan 1991’de gerçekleşen bir diğer şiddetli kasırga, 200 km / saat rüzgarları ve devasa dalgalarla Bangladeş’i vurdu. 140.000 insanın ölümü de bu kasırga sebebiyle gerçekleşti. Günümüzde ise bölgedeki uyarı ve tahliye sistemleri, fırtına öncesinde birkaç milyon insanın tahliye edilebilmesini sağlayabilecek kadar güvenli; aksi takdirde, bölgede günümüzde gerçekleşen kasırgaların da benzer kayıplara nede olması kaçınılmaz olurdu.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Doğa

En Derindeki Gizem: Mariana Çukuru Hakkında Her Şey

İzlediğiniz herhangi bir belgeselin konu başlığı Mariana Çukuru ise, bu makaleyi okuduktan sonra…

İklim ve Hava Olayları: Dev Rehber!

Sizler için çeşitli iklim ve hava olaylarının nasıl oluştuğunu ve yapısını derlediğimiz bu makal…

Bermuda Şeytan Üçgeni Gizemi Çözülmüş Olabilir!

Bermuda Şeytan Üçgeni olarak bilinen Florida, Porto Riko ve Bermuda arasındaki okyanus alanı her…

Gelgit Enerjisi Nedir? Avantajları ve Dezavantajları

Gelgit enerjisi, gelgitlerden elde edilen enerjiyi elektrik gibi faydalı güç biçimlerine dönüştü…

Bir Nevi Orman Zürafası: Okapiler Hakkında Bilgiler

Birçok kesim tarafından orman zürafaları olarak adlandırılsa da, okapilerin bir zürafaya benzeme…

Sıcak Su Blob’ları Pasifikteki Yaban Hayatını Tehdit Ediyor

Dünyanın genelinde artan su sıcaklıkları, gezegenimiz için çok sayıda soruna sebep oluyor. Son d…

Kuzey Pasifik Balinaları

Kuzey Pasifik Balinaları, (Kuzey Pasifik Gerçek Balinaları veya Eubalaena japonica olarak d…

Ne Yaparsanız Yapın Ama Asla Kahve Telvesini Bitkilerinize Vermeyin!

Bitkilerin daha hızlı gelişmesi için kahve telvesi kullanmak yaygın bir alışkanlıktır ancak bu b…

Kaliforniya’nın Tamamen Doğal Neon Sahil Şeridi

Kaliforniya sahil şeridi ışık saçıyor ve bu hayal gücümüzün bir ürünü değil, tamamen doğanın bir…

Gayzer Nedir, Patlamalar Neden Kaynaklanır?

Gayzer nedir sorusunun cevabıyla başlamak en doğrusu olacaktır. Gayzer kısaca, dünyada üzerindek…

Copy link
Powered by Social Snap