1. Ana Sayfa
  2. Keşfet
  3. 19 Yıl Önce Bugün: 11 Eylül Saldırısı ve Komplo Teorileri

19 Yıl Önce Bugün: 11 Eylül Saldırısı ve Komplo Teorileri

19 Yılın Ardından: 11 Eylül Saldırısı ve Komplo Teorileri
1

Terör örgütü El Kaide, 11 Eylül 2001 gününde New York’ta bulunan İkiz Kulelere (Dünya Ticaret Merkezi) ve Pentagona büyük bir saldırı düzenledi. Ülke tarihinin en büyük terör saldırısı olarak görülen olayın üzerinden tam 19 yıl geçti ancak yankıları hala hissediliyor. Şimdi gelin 11 Eylül saldırıları ile ilgili ortaya atılan bazı komplo teorilerini inceleyelim.

  • İkiz Kulelerde Çalışan Yahudiler O Gün İsrail Tarafından Uyarıldı Mı?

Bir komplo teorisine göre saldırının arkasında, Arap ülkeleri ile ABD’nin arasında gerilim çıkmasını amaçlayan İsrail vardı. Bu düşünceyi savunanlar, saldırı gününde İkiz Kulelerde çalışan 4 bin Yahudi’nin Mossad tarafından, işe bir gün ara vermeleri konusunda uyarıldığını ortaya atıyor.

Teoriyi Çürüten Gerçek:  11 Eylül saldırısında ölenlerin yüzde 10’u Yahudiydi ve bazıları da İsrail vatandaşıydı.

  • Pensilvanya’da Kaza Yeri Neden Çok Küçüktü Ve Uçağın Enkazı Neden Görünmüyordu?

Bir diğer komplo teorisi ise; bir yolcu uçağı havadayken bir füzeyle düşürüldü, havada paramparça olan uçağın parçaları bu sebepten geniş bir alana yayıldı.

Teoriyi Çürüten İspat: Enkazla ilgili fotoğraflar bulunuyor, bunun dışında uçağın saldırıyla düşürüldüğünü kanıtlayan ve kokpitte konuşulanlarla ilgili birçok ses kaydına ulaşıldı. Uçak düşerken küçük parçalar halinde çok geniş bir alana etki etmişti.

  • ABD Dünyanın En Büyük Hava Kuvvetlerine Sahipken, Nasıl Oldu Da Kaçırılan Uçaklara Müdahale Edilemedi?

Komplo teorisine göre, başkan yardımcısı Dick Cheney, uçaklara müdahalede bulunulmaması yönünde bir emir vermiş olmalıydı. 

Komplo Teorisini Çürüten İspat: Hava trafiğinin kontrolü için uçakların üzerindeki transponder adı verilen cihazlar çalışmaz hale getirilmişti. Her türlü acil durumda pilot, transponder cihazıyla gizli kodlar üzerinden hava trafiği kontrol birimiyle iletişime geçiyor. Bunun dışında aynı gün, ABD Hava Kuvvetleri askeri bir tatbikatta bulunuyordu ve hava trafik kontrol birimleri tamamen orduyla irtibattaydı. Ordu ile, Federal Havacılık Kurulu arasındaki irtibat kopukluğu sırasında, eşzamanlı gerçekleşen çoklu uçak kaçırma eylemi yapıldı ve sonuç bildiğimiz gibi. 

  • Nasıl Oldu Da İkiz Kuleler İki Saatlik Bir Yangından Sonra Bu Kadar Çabuk ve Çevreye Dağılmadan Yıkıldı?

Komplo teorisine göre, Dünya Ticaret Merkezinin yıkımı için kontrollü patlama yöntemi uygulandı. Çöküşün öncesinde duyulan patlamalar ve zemin kattaki toz püskürmeleri de bu iddiayı destekliyor.

Teoriyi Çürüten İspat: Yapılan detaylı araştırmalara göre, F-16’lar İkiz Kulelerin destek kolonlarına çarptı ve yıkılmayı bu şekilde tetiklediler. Yangına karşı devreye girecek olan sistem de uçakların çarpmasıyla birlikte devre dışı kaldı. Ayrıca zemin katta ve civarlarında yapılan kapsamlı araştırmaların sonucunda, binada herhangi bir patlayıcı izine rastlanmadı.

  • Nasıl Oldu Da Uçakların Çarpmadığı Gökdelen Böylesine Hızlı ve Düzgün Bir Biçimde Yıkıldı?

Komplo teorisine göre, 7 numaralı gökdelen (Dünya Ticaret Merkezine bağlı), patlayıcı ile kontrollü olarak yıkıldı. 

Teoriyi Çürüten İspat: Binada herhangi bir patlayıcı izine rastlanmadı, ancak yaklaşık 7 saat süren ve kontrol altına alınamayan yangın bu yıkıma sebep oldu. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap